16.turnaj Pobeskydí

Antonín Surma

11. 4. 2005

Pořadatelé z Šachového oddílu ŠK Frýdek-Místek ve spolupráci s Beskydskou šachovou školou uspořádali ve dnech 24. – 28.3. již 16.turnaj Pobeskydí. Na startu se sešlo 92 šachistů z jedenácti zemí Evropy, kteří byli rozděleni do tří dílčích turnajů. V Arcimpex Cupu a Technomont Cupu se utkalo deset šachistů systémem každý s každým, Alpress Cup byl zapsán jako Fide open turnaj a zúčastnilo se jej 72 hráčů. Pro pořadatele bylo příjemným zjištěním, že zájem o start v tomto turnaji je rok od roku větší – vždyť proti minulému ročníku se na startu sešlo o 15 šachistů více.
Arcimpex Cup vyhrál s bodovým náskokem Lotyš Antanas Zapolskis před svým krajanem Dambrauskasem, na třetím místě skončil Slovák Ján Smolen. V druhém uzavřeném turnaji Technomont Cupu obsadil první místo mezinárodní mistr Serguei Veselovsky z Ruska, na druhém místě skončil slovenský Fide mistr Michal Meszaros, třetí pozici pak obsadil Algirdas Bandza z Lotyšska. Domácí příznivce šachové hry může těšit čtvrté místo opory frýdecko-místeckého A družstva Vladimíra Tally i sympatický výkon Jakuba Láhnera, který ziskem 3,5 bodů obsadil osmou příčku.
Nejpočetněji obsazeným turnajem Pobeskydí byl AlpressCup, který byl sehrán švýcarským systémem na devět kol a jehož výsledky se započítávají na Fide Elo listnu. Z tohoto pohledu je potěšitelný zisk šesti bodů Vojtěcha Rojíčka, který tak obsadil velmi pěknou pátou příčku. V náročné konkurenci se však neztratili ani další frýdecko-místečtí šachisté, jmenujme alespoň trio Incédi, Macíček, Slovák, které obsadilo 10.–12.místo.