26.ročník Turnaje šachových nadějí

Antonín Surma

11. 4. 2005

Během velikonoc, ve dnech 24. – 28. 3. 2005 uspořádala Beskydská šachová škola pod záštitou Města Frýdek-Místek a Moravskoslezského kraje 26. ročník Turnaje šachových nadějí 2005, který se uskutečnil v prostorách Národního domu v Místku. Turnaj je republikovým šachovým svazem uznán jako oficiální příprava českých šachových reprezentantů do 10, 12 a 14 let na mládežnické mistrovství světa a Evropy. Tomu odpovídá i každoročně vysoce kvalitní účast domácích a zahraničních výprav, čímž se turnaj ve Frýdku-Místku jednoznačně řadí svou kvalitou na úroveň evropského šampionátu. O průběhu tohoto šachového svátku jsme si povídali s Antonínem Surmou, ředitelem Beskydské šachové školy Frýdek-Místek.
Letošního, již 26. ročníku Turnaje šachových nadějí se zúčastnilo celkem 172 šachistů, kteří se do Frýdku-Místku sjeli z deseti zemí Evropy. Jako každoročně jsme pro ně připravili nejen kvalitně obsazený turnaj v příjemném a důstojném prostředí Národního domu, ale také bohatý doprovodný program, korunovaný sobotní Dětskou šachovou superšou, což je akce, na které se snažíme zpopularizovat šachovou hru mezi veřejností a zároveň umožnit startujícím, aby se tak trošku šachově vyřádili. Mají zde možnost zahrát si simultánky s několika mezinárodními mistry, změřit své síly s počítačem nebo si vyzkoušet velice atraktivní, ale náročnou hru naslepo.
Podívejme se tedy, jak si v pětidenním zápasovém maratónu vedli frýdecko-místečtí šachisté. Velikým úspěchem skončil turnaj pro Jana Krejčího a Jiřího Kočiščáka, kteří oba suveréně vyhráli své kategorie, přičemž prvně jmenovaný vyhrál všech devět partií a Kočiščák ztratil pouhý půlbod! V kategorii H14 potvrdil svou vzrůstající výkonnost T. Pecha , který skončil na devátém místě, naopak turnaj příliš nesedl jedenáctému M. Uherkovi. V nejpočetnější kategorii H12 kromě zvítězivšího Kočiščáka dosáhli solidních výsledků J.Rabatim (9. místo), M. Mojžíšek (14.) a A. Preči (19.). V nejmladší kategorii H10 obsadilo duo Bujnošek – Fiala šestou a sedmou příčku, mezi dívkami se umístila na pěkném desátém místě M. Pavelková.
Tradičně velmi oblíbenou a zároveň napínavou podívanou je soutěž družstev. Do letošního ročníku soutěže družstev přihlásilo svou soupisku celkem 18 družstev, přičemž na prvních pět týmů čekala sladká odměna v podobě dortů. Příznivce frýdecko-místeckého šachu může těšit, že dva z nich zůstali doma, neboť naše „áčko“ celou soutěž suverénně vyhrálo a „béčko“ skončilo na čtvrtém místě. Celkově se tak dá říci, že 26. ročník Turnaje šachových nadějí splnil naše očekávání a věřím, že podobných výsledků se dočkáme i za rok.