Armáda spásy, Prevence bezdomovectví Frýdek-Místek

Archiv

MM F-M

29. 1. 2019

V rámci terénní práce poskytujeme lidem základní poradenství, informace o předcházení či snížení rizik spojených s jejich životem, zprostředkování dalších sociálních služeb, kontakty na ubytovací zařízení, pomoc při vyřizování běžných záležitostí a také jim nabízíme pomoc a podporu v rámci sociálního začleňování a také činnosti, které dopomáhají rozvíjet či udržet si jejich schopnosti a dovednosti. Na základě vyhodnocení nepříznivé sociální situace je zájemcům rovněž nabídnuta možnost podat si žádost na tréninkové bydlení (bydlení na základě podnájemní smlouvy s Armádou spásy).

Během dvou let se nám podařilo úspěšně získat již 26 tréninkových bytů, ve kterých nalezlo domov přes 80 lidí, z toho 39 dětí, na základě podnájemní smlouvy s Armádou spásy. V těchto bytech žijí především matky samoživitelky, rodiny s dětmi, ale i několik jednotlivců. Uživatelé těchto bytů spolupracují se sociálními pracovníky na dořešení své nepříznivé situace a také na tom, aby si bydlení udrželi a mohli poté přejít z bydlení na základě podnájemní smlouvy do standardního nájemního vztahu s majitelem tohoto tréninkové bytu. Našim cílem je dosáhnout spolu s uživateli toho, aby zhruba v období dvou let od započaté spolupráce v tréninkovém bytě měli naši uživatelé veškeré kompetence k tomu, aby si bydlení udrželi již bez naší pomoci. V průběhu letošního roku očekáváme, že již 4 uživatelé dosáhnou tohoto cíle.  V současné době máme v pořadníku na tyto tréninkové byty 137 zájemců.

Poskytované bydlení spravuje technický úsek Armády spásy a spolupracuje tak se Stavebním bytovým družstvem ve Frýdku-Místku, společností RESIDOMO a také s několika soukromými pronajímateli bytů. Veškerým těmto partnerům je potřeba vyjádřit náš vděk a jsme velice rádi za tuto spolupráci.

Čtyři sociální pracovníci, celkově na 3,5 úvazku, jsou k dispozici zejména v terénu, popř. v kanceláři během kontaktního dne.

Intenzivně se také snažíme spolupracovat s uživateli, kteří nevyužívají tréninkové bydlení v rámci naší služby a chtějí aktivně svou nepříznivou situaci řešit, např. jsou ohroženi ztrátou jejich dosavadního bydlení. V těchto případech dopomáháme stabilizovat či zlepšit jejich aktuální situaci a předcházet riziku, že by byli nuceni opustit svůj domov a zůstali bez přístřeší. Sociální pracovníci rovněž aktivně vyhledávají osoby v nepříznivé situaci a snaží se jim nabízet pomoc v jejich přirozeném prostředí.

V loňském roce jsme aktivně spolupracovali dohromady s téměř 80 uživateli na řešení jejich situace. Dopomohli jsme 3 jednotlivcům a 3 rodinám vyřešit náhlé krizové situace a podařilo se bezprostředně zamezit, že budou druhý den na ulici.