Červnové komentované prohlídky připomenou významnou průmyslovou historii Frýdku-Místku a Frýdlantu nad Ostravicí

Archiv

Lucie Talavašková

29. 5. 2017

V sobotu 3. června se zájemci vydají po stopách textilek ve Frýdku-Místku, které měly v minulosti velký vliv na architekturu města. Na tehdy periferních částech byly postupně budovány jednotlivé provozy. V 9.00 hodin se tak mohou zájemci dostavit na místecké náměstí Svobody a v průběhu dvou hodin si společně s historikem připomenout provozy  Czajanka, Elzera a Herliczky.

„Historie textilnictví ve Frýdku-Místku je stará jako město samo. Vždy se tu dařilo tkalcům a soukeníkům, kteří své výrobky prodávali na místě i rozváželi do širokého okolí. V průběhu první poloviny 19. století už byly ve Frýdku i v Místku zakládány textilní továrny. Poslední podstatnější stavební akce probíhaly před hospodářskou krizí, která u nás vypukla naplno ve 30. letech minulého století,” poznamenává historik Petr Juřák, který ve svém výkladu připomene vývoj textilní výroby ve městě, jež ve druhé polovině 20. století proslavila značka Slezan.

O týden později, v sobotu 10. června, se ve Frýdlantu nad Ostravicí v 9.00 hodin uskuteční jedinečná komentovaná prohlídka věnovaná frýdlantské litině a smaltu. Právě odvětví jako železárny a výroba smaltovaného zboží v minulosti sehrály významnou roli při rozvoji města a přispěly tak k jeho věhlasu.

Frýdlant nad Ostravicí je svou rozlohou i počtem obyvatel městem malým. Přesto hrál v minulosti v regionu významnou roli. Vliv na to měly především železárny, které byly založeny již ve
40. letech 17. století, a továrna na smaltované nádobí. V současné době si pak Frýdlant nad Ostravicí získal věhlas především jako centrum uměleckého smaltu. Účastníci se tak s Petrem Juřákem vydají na místa připomínající minulost spojenou s kovem v různých podobách. „Prohlédnou si například litinový kříž u kostela sv. Bartoloměje, litinový náhrobek rodiny Homoláčů nebo v ulici města umístěné originální lampy se smaltovými prvky. Zavítají také do Galerie uměleckého smaltu a litiny či do dílny zaměřené na výrobu uměleckého smaltu, v níž se nachází i malá expozice dnes už historické produkce smaltových výrobků. V dílně se budou moci také podívat pod ruce umělcům, kteří zde ze smaltu tvoří svá díla a představují tak novodobou historii smaltu,“ láká na prohlídku ředitelka pořádajícího Beskydského informačního centra Monika Konvičná.

Obě prohlídky se konají zdarma a za každého počasí.