Férovější exekuce

Archiv

MM F-M

20. 5. 2009

O Exekutorské komoře se v posledních měsících mluví více, než by bylo jejím členům milé. Průtahy kolem internetové centrální evidence exekucí i nejasnosti kolem provozovatele serveru vedly k odstoupení jejího vedení na dubnovém sněmu.
Rozsah pravomocí exekutorů byl terčem kritiky dlouhodobě. Není proto překvapivé, že takzvanou sankční novelu exekučního řádu schválila poslanecká sněmovna hned v prvním čtení.
Inovovaný předpis by měl posílit dohled ministerstva spravedlnosti nad činností Exekutorské komory ČR.
Tím ale změny nekončí. V době, kdy čtete tento článek, již přes poslance prošla i další úprava exekučního řádu. Jde o takzvanou střednědobou novelu zaměřenou zejména na ochranu práv účastníků řízení a vymezení pravidel pro exekutory.
Rychle a účelně
Novela stojí za důkladné pročtení. Není na škodu vědět, jakými zásadami by se měl exekutor při provádění exekuce řídit. V roli účastníka řízení se totiž může ocitnout kdokoli z nás.
Zákon exekutorovi ukládá, aby postupoval rychle a účelně a zároveň chránil jak práva účastníků řízení, tak třetích osob dotčených jeho postupem.
Představme si situaci, kdy exekutor bude vaši pohledávku od dlužníka vymáhat postupně, rozloženou do několika částek. Ve třicetidenní lhůtě musí v takovém případě „splátky“, respektive výplata třeba i částečného plnění, doputovat od exekutora k vám. Samozřejmě po odpočtu nákladů exekuce, pokud se s vymahačem dluhů nedohodnete jinak.
Místo soudu exekutor
Návrh na nařízení exekuce se bude nově podávat výhradně u exekutora. Ten následně v patnáctidenní lhůtě požádá soud o udělení pověření.
V zájmu samotného exekutora tak bude, aby byly řádně splněny všechny zákonem stanovené předpoklady pro exekuci, aby ji soud mohl usnesením nařídit a pověřit jej provedením.
Proti verdiktu soudu se bude dlužník moci odvolat za stejných podmínek, jako tomu bylo doposud.
Okresní soudy, které novela označuje jako exekuční, ostatně vynecháte i při podávání dalších procesních návrhů. I budou směřovat k exekutorovi.
Zcela zásadní novinkou je, že exekutor bude v rámci exekučního řízení rozhodovat takzvaně nesporné věci. Tedy ty, v nichž mezi dlužníkem a věřitelem panuje shoda, například při rozhodování o odkladu a zastavení exekuce.
Když se naopak účastníci řízení nedohodnou, je exekutor povinen bezodkladně předložit věc soudu. Nemělo by vás také překvapit, že exekutor bude rozhodovat formou usnesení většinou bez jednání. Proti verdiktu bude možné se odvolat ke krajskému soudu, v jehož obvodu působí exekuční soud.
Nečekejte upozornění
Když dlužník podá návrh na odklad exekuce, exekutor jej může přímo odmítnout, nemá-li potřebné náležitosti. Nečekejte, že vás bude upozorňovat na vady podání a vyzývat k opravě. To ze zákona dělat nemusí. Dlužník naproti tomu může kdykoliv podat návrh nový.
Dokud soud nevydá rozhodnutí o návrhu na odklad, nesmí exekutor začít vymáhat pohledávku. Aby nebylo řízení mařeno obstrukcemi dlužníka, nebude omezení platit, když bude obsah návrhu na odklad totožný s dřívějším podáním, tedy nebude-li obsahovat nové skutečnosti, o nichž soud dosud nerozhodoval.
Novela zavádí možnost, aby exekutor nebo soud i bez návrhu odložili provedení exekuce v případech, kdy lze očekávat, že bude zastavena. Až praxe ukáže, jak budou exekutoři s tímto právem nakládat.
Jistota odloží exekuci
Novela také zavádí institut jistoty. Tu bude moci složit za dlužníka třetí osoba na pohledávku vymáhanou v exekuci.
S jejím zaplacením je spojen odklad. Složí-li u exekutora nebo u soudu někdo z vašich přátel jistotu ve výši vymáhané pohledávky (nezapomeňte také přičíst odměnu exekutora), exekutor nebo soud na návrh povinného, tedy dlužníka, provedení exekuce odloží.
Když však návrh nebude odůvodněný a vymáhání bude pokračovat, zachránci své peníze nejspíše již znovu neuvidí. Složená jistota totiž bude použita na úhradu pohledávky a odměny exekutora. Bude-li však exekuce zastavena, vrátí se složená jistota třetí osobě.
Zastavení exekuce je upraveno obdobně jako její začátek. I návrh na zastavení musíte adresovat opět exekutorovi.
Ten do patnácti dnů vyzve k vyjádření účastníky řízení. Když souhlasí, exekutor nejpozději do třiceti dnů návrhu vyhoví. Nebude-li stanovisko účastníků shodné, spis předloží soudu.
Patnáct dnů pro dlužníka
Kdybyste se náhodou ocitli v nezáviděníhodné pozici dlužníka, nezapomeňte na to, že návrh na zastavení exekuce můžete podat pouze do patnácti dnů ode dne, kdy jste se dozvěděli o důvodu, který by je opravňoval.
Exekutor může opět rozhodnout o zastavení exekuce tehdy, když se zastavením souhlasí věřitel. Jinak návrh postoupí soudu. Soud může navíc kdykoliv z podnětu kteréhokoli subjektu, tedy jak věřitele, tak dlužníka včetně třetích osob, zastavit exekuci i bez návrhu.
Patrně z hlediska praxe nejdůležitějším principem, kterým by se měl napříště při vymáhání pohledávky řídit každý exekutor, je zásada přiměřenosti.
Prvořadé bude, aby se exekutor domáhal pohledávky prostřednictvím srážek ze mzdy, přikázáním pohledávky nebo zřízením zástavního práva. Majetek dlužníka bude moci zajistit pouze v rozsahu bezpečně postačujícím k uhrazení vymáhané pohledávky, jejího příslušenství, nákladů věřitele a exekuce.
Nakolik negativní dopad bude mít toto ustanovení na věřitele, se opět ukáže až v praxi. Lze očekávat, že soudní rozhodnutí budou tuto zásadu dále zpřesňovat.
Ochrana třetích osob
Když exekutor zahrne do zabaveného majetku věc, která patří třetí osobě, lze dosáhnout vyškrtnutí věci ze soupisu.
Návrh na vyškrtnutí musí podat postižená osoba, a to opět v již známé patnáctidenní lhůtě počínaje dnem, kdy se navrhovatel o soupisu věci u exekutora dozvěděl.
Pokud se návrh opozdí, exekutor jej odmítne, v opačném případě o něm musí rozhodnout nejpozději během patnácti dnů od jeho doručení rozhodne.
V případě, že exekutor návrhu na vyškrtnutí nevyhoví, může se postižená „třetí osoba“ obrátit na exekuční, tedy okresní soud se žalobou na vyloučení věci.
Tu však rovněž musí podat do patnácti dnů od doručení rozhodnutí, jímž exekutor, byť jen z části, nevyhověl jeho včas podanému návrhu na vyškrtnutí věci ze soupisu zabaveného majetku.
Za poznámku stojí i skutečnost, že novela výslovně ukládá exekutorovi, aby navrhovatele, tedy třetí osobu, poučil o jeho právech.
Do doby, než exekutor rozhodne o návrhu na vyškrtnutí věci ze soupisu, nebo po dobu řízení o vylučovací žalobě nemůže exekutor věc prodat.

Jiří Urban,
Advokátní kancelář Mgr. Tomáš Rašovský

Střednědobá novela exekučního řádu
– Návrh na nařízení i zastavení exekuce budete podávat pouze u exekutora.
– Takzvané nesporné věci rozhoduje exekutor.
– Proti rozhodnutí exekutora bude přípustné odvolání ke krajskému soudu.
– Takzvanou jistotu bude moci složit třetí osoba na vymáhanou pohledávku, s jejím zaplacením je spojen odklad exekuce.
– Pohledávky by měly být uspokojovány prostřednictvím srážek ze mzdy nebo zřízením exekutorského zástavního práva.
– Když exekutor zahrne do zabaveného majetku věc, která patří třetí osobě, lze dosáhnout vyškrtnutí věci ze soupisu.
Centrální evidence exekucí
– Od prvního března můžete na www.ceecr.cz prověřit důvěryhodnost vašich obchodních partnerů.
– Podmínkou je vyplnění registračního formuláře a zaplacení kreditu v minimální výši 240 korun.
– Za každé přihlášení na stránky zaplatíte 120 korun.
– Když se hledaný subjekt v evidenci dlužníků vyskytne, objeví se seznam všech pravomocně nařízených exekucí. Zjistíte také, který soud nařídil exekuci i který exekutor ji provádí.
– Zápis základních údajů musejí exekutoři provést do tří dnů ode dne, kdy je rozhodnuto o nařízení exekuce.
Exekutor by se měl domáhat pohledávky prostřednictvím srážek ze mzdy nebo zřízením exekutorského zástavního práva.
15 dnů má třetí osoba na to, aby exekutorovi podala návrh na vyškrtnutí své neoprávněně zařazené věci ze soupisu. 

Zdroj: Ekonom č. 19