Házenkáři potrápili favorizovanou Plzeň, ale nevyřadili ji

Archiv

Lubomír Kavka

6. 4. 2015

Přitom první odvetné střetnutí, které se hrálo v sobotu 4. dubna, se nevyvíjelo vůbec špatně. Svěřenci Aleše Chrastiny v něm na svého soupeře vlétli jako uragán. Nejen, že ubránili přesilovku Plzně, ale dostali se rychle do vedení 6:1. Hostující trenér Martin Šetlík si dokonce musel vzít první oddechový čas už po jedenácti minutách.

Tímto krokem se mu podařilo otupit nápor domácího družstva. Jeho svěřenci začali postupně dotahovat náskok frýdecko-místeckých házenkářů. Při odchodu do šaten už domácí vedli pouze o dvě branky, a sice 9:7.

Na začátku druhého poločasu už svěřenci Aleše Chrastiny nebyli střelecky tak úspěšní jako v úvodu utkání. Začali se střelecky trápit, takže soupeři se podařilo dvougólový náskok postupně dotáhnout. Jedenáct minut před koncem už bylo srovnáno 14:14, takže bylo jasné, že se schyluje k dramatické koncovce.

V posledních desíti minutách dominovaly hlavně obrany, ostatně tak tomu bylo po celý průběh střetnutí. Když už to vypadalo, že Frýdek-Místek urve jednogólové vítězství, vyrovnal čtyři sekundy před koncem Petr Linhart. Vyrovnaný duel tak musely rozhodnout až sedmimetrové hody. V nich udrželi větší nervy Západočeši. Za domácí neproměnili Lukáš Rajnoha a Petr Kichner. Rozhodující branku zaznamenal Jakub Škvařil. Plzeň tak vyhrála 19:18 a v sérii se ujala vedení 2:1.

Tento okamžik označil později Aleš Chrastina za klíčový moment celé série. „Rozhodně jsme neměli dostat gól čtyři sekundy před koncem a už vůbec ne ze spojky, kde mělo přijít zdvojení. Sedmičky už byly loterií, ve které vyhrálo šťastnější družstvo,“ okomentoval frýdecko-místecký trenér zásadní okamžik čtvrtfinálové série mezi Frýdkem-Místkem a Plzní.

Další den, respektive o necelých patnáct hodin později, proti sobě nastoupila obě družstva znovu. Čtvrtý zápas, který vysílala v přímém přenosu Česká televize, se totiž hrál už v neděli dopoledne.

Na rozdíl od sobotního klání obou protivníků byl tentokrát zápas od úvodního hvizdu hodně vyrovnaný. Plzeňští se od začátku zaměřili na bránění Vojtěcha Petrovského, kterému přidělil trenér Západočechů prakticky od prvních minut osobní obranu.

Stejně jako v sobotním zápase i tentokrát dominovaly obrany a za nimi vynikající brankáři. V brance Frýdku-Místku čaroval Vít Pyško, na druhé straně mu sekundoval Radek Motlík. Ke konci prvního poločasu se Plzeň dostala do mírného vedení, ale do šaten odcházeli její hráči pouze s jednogólovým náskokem. Na ukazateli svítilo skóre 9:10.

Po změně stran však nastal zásadní zlom. Hostující gólman doslova zavřel plzeňskou branku a hosté si postupně začali vytvářet rozhodující náskok. Trenér SKP Frýdek-Místek reagoval na nepříznivý průběh střetnutí také vysunutou obranou, ale zkušený soupeř se tímto tahem nenechal zaskočit.

Poměrně v klidu si dokráčel pro vítězství v poměru 23:15. Celou čtvrtfinálovou sérii tak vyhrál 3:1 a postoupil do bojů o medaile.

„Rozhodl druhý poločas, kdy jsme neproměnili spoustu příležitostí. Bohužel se nepotkali se střeleckou formou Sebastian Strack a Tomáš Klaban na křídle. Jejich branky nám chyběly. Dostat 23 gólů od Plzně není žádná ostuda, ale s patnácti trefami jednoduše vyhrát nemůžeme,“ konstatoval po zápase Aleš Chrastina.

„Musíme zklamání co nejdříve dostat z hlav ven. Nyní nás čekají zápasy o pátou příčku se Zubřím. Pořád máme o co hrát, protože si můžeme polepšit oproti loňskému šestému místu,“ zdůraznil Chrastina.