International Martial Arts Games!

Archiv

Miroslav Sykora

4. 9. 2006

Ve dnech 22. – 28. srpna 2006 se v severokorejské metropoli Pyong Yang uskutečnil 2. ročník Mezinárodních bojových her. Celé akci vévodilo Taekwon-do ITF, pod jehož hlavičkou se účastnilo nejvíce závodníků. Dalším uměními bylo Karate, Pankration, wushu, nechyběl kickbox, Muay Thai či Hapkido.      Česká republika byla zastoupena 7člennou výpravou ve složení: Petr Poklop (IV. Dan), trenér juniorského národního týmu a kouč pro IMGC 2, Martin Zámečník (IV. Dan), dlouholetý trenér a člen svazu Taekwon-do ITF a rozhodčí pro IMGC 2, Jan Mraček (I. Dan), seniorský reprezentant a mistr světa 2005 do 73 kg, Michal Košátko (II. Dan), seniorský reprezentant a mistr světa 2005 do 80 kg, Jana Hoňková (I. Dan), seniorská reprezentantka, Petr Šindler (III. Dan) a Petr Pařík (III. Dan), oba dlouholetí členové svazu Taekwon-do ITF. Výprava odlétala 21. srpna ve 12:35 z Prahy-Ruzyně do maďarské Budapešti, odtud 9hodinovým letem do Pekingu a následně linkou Peking – Pyong Yang.      Po příletu do dusného počasí severokorejského hlavního města jsme se ubytovali v hotelu Sosan, asi 15 minut chůze od Taekwon-do haly. Hotel se nachází v jihozápadní části města, asi 10 km od centra. Zajímavostí je množství sportovních hal, stojících podél dlouhé 4proudové silnice. Každá z nich je pro specifický sport – basketbal, košíková, badminton, plavání, box, tenis…a jako nejhonosněji se jevící, stojí mezi nimi také hala pouze pro výuku Taekwon-do ITF.      Druhý den naší návštěvy byl věnován rodnému místu někdejšího korejského státníka Kim Ir Sunga. Rodiště ležící v upravovaném parku a těsné blízkosti Pyong Yangu, nabídlo pohled na malé hliněné domky, dřevěné zemědělské nářadí a pár fotek rodičů Kim Ir Sunga. Na odpolední hodiny byla plánovaná porada koučů a registrace závodníků, resp. jejich převážení. Ve váhových kategoriích a disciplínách byli čeští reprezentanti rozděleni takto: Jan Mraček – tul I. Dan a matsogi do 78 kg, Michal Košátko, tul II. Dan a matsogi do 85 kg, Jana Hoňková, tul I. Dan a matsogi do 63 kg, Petr Šindler, tul III. Dan a matsogi nad 85 kg a Petr Pařík, tul II. Dan. Čtyři čeští senioři taktéž závodili v seniorském týmu v disciplíně matsogi. V podvečer byl na programu úvodní ceremoniál plný bezchybně hrajících a pochodujících mažoretek, gymnastů a gymnastek a nechyběla ani exhibice v podání korejských vicemistrů a mistrů Taekwon-do ITF, skládající se z tulů, sebeobran, přerážení desek včetně akrobatických prvků a přerážení 4hranných dřevěných tyčí o tělo.      Třetí den v 9 hodin ráno začaly závody seniorů a seniorek v disciplíně tul. V I. Danech seniorů se Jan Mraček probojoval přes několik soupeřů mezi nimiž nechyběl bulharský reprezentant a umístil se na skvělém 2. místě v závěsu za domácím závodníkem. V kategorii II. Dan nastoupil Michal Košátko, který po porážce soupeřů z Kambodži a Austrálie taktéž prohrál s domácím závodníkem a odnesl si tak 3. místo. Seniorská dívčí kategorie I. Danu patřila Janě Hoňkové, která však v prvním kole díky nedorozumění rozhodčích a výborné soupeřce z Kambodži prohrála. Její soupeřka se nakonec umístila na 2. místě za korejskou závodnicí. Petr Pařík a Petr Šindler neměli štěstí na soupeře a vypadli v prvním kole svým kategorií. Odpoledne se rozjely dívčí kategorie matsogi a nižší váhové kategorie mužů. Jako první z naší výpravy nastoupila Jana Hoňková. Hned v prvním kole však její los padl na bulharskou reprezentantku a mistryni Evropy Albenu Malchevu. V kategorii však byly pouze 3 závodnice znamenající 3. místo pro Janu.      Čtvrtý a zároveň druhý a poslední závodní den bylo na programu matsogi mužů a týmové disciplíny. Do 78 kg nastoupil Jan Mraček, a jak je u něj zvykem, zase to všechno vymlátil. V prvním kole mu byl soupeřem čínský závodník. Padla první žlutá karta na těchto závodech. Všem je jasné, že byla Drakova (a byl na to patřičně pyšný). V druhém kole na něj čekal africký soupeř z Etiopie. I s tím si hravě poradil. Finále patřilo státům Česká republika vs. DPRK. Honza Mraček si však s přehledem s korejským reprezentantem poradil, takže za chvíli mu na krku visela zlatá medaile v kategorii do 78 kg. Dalším závodníkem v pořadí byl Michal Košátko, který v kategorii do 85 kg narazil hned v prvním kole na překážku v podobě bulharského závodníka, kterého nepřekonal. Posledním byl Petr Šindler v kategorii nad 85 kg. Ten po remíze následně prohrál s ruským závodníkem. Stejně jako v případě Jany Hoňkové, i on si odnesl 3. místo. Odpoledne pak patřilo týmovým disciplínám. Český seniorský tým vyhrál kontumačně nad Etiopany. V dalším kole byly na jídelníčku kluci z Kambodže. Na obou stranách na sebe hleděli pouze 4 závodníci, takže do tohoto kola se mělo vstupovat již se skóre 2:2, avšak výrok rozhodčích zněl „každý z obou týmů bude zápasit“, takže i při skóre 6:2 v náš prospěch, se odjel i poslední zápas. Ve finále již na nás čekali korejští závodníci. Všechny zápasy patřili jim, až na jednu remízu. Seniorský tým tak získal hezké 2. místo. K večeru šla česká výprava ještě navštívit muzeum generála Choi Hong Hi, které se nachází v hale Taekwon-do ITF. Stěnám vévodí veliké fotografie generála ukazující jeho život a významné osobnosti, se kterými se setkal, ve vitrínách stojí vyznamenání a dary, které dostal a nechybí také velká alba s názvy států. V tom našem, Česká republika, je spousta fotek generála při návštěvě naší země a nejedna fotka českým úspěšných trenérů.      Pátý den výpravy. Návštěva muzea velkého vůdce Kim Ir Sunga (Kim Ir Sena) a Kim Chong Ila. Po 3 hodinách jízdy autobusem jsme se ocitli v hornaté krajině. Před námi stálo zdobené muzeum ve stylu pagody. Muzeum je vidět pouze z části, vstupní hala, jelikož zbytek je vytesán přímo ve skále a jedná se o 200 místností. V místnostech leží dary, které Kim Ir Sung dostal od všemožných států světa a říká se, že pokud byste si chtěli prohlédnout každý z nich a přečíst si o něm popis, strávili byste nad nimi 2 roky svého života. Darů je totiž desetitisíce. Tentýž pohled se nám skýtal v muzeu Kim Chiny Ila. V odpoledních hodinách byla na programu návštěva Paláce dětí a mládeže. V Koreji je obvyklé, že zde děti od svých 5 do 11 let navštěvují po škole na pár hodin jeden ze spousty zájmových kroužků. A ve své specializaci jsou opravdu dobří. Jedná se převážně o vyšívání obrazů, hraní na tradiční korejské nástroje, plavání, zpěv, tanec, hraní na kytaru, harmoniku, bicí, dechové nástroje, plavání, všemožné sporty, balet, programování apod. Návštěvu zakončilo perfektní vystoupení zdejších dětí, kytice a veliký potlesk publika.      Šestý den už jsme začali být ze závodů a výletů unaveni. Na programu byla návštěva mauzolea, ve kterém je pochován Kim Ir Sung. Stráž na každém kroku, perfektní čistota celého mramorového komplexu, eskalátory a davy korejských návštěvníků byly největšími ikonami této návštěvy. Nakonec jsme ji završili zápisem do kroniky návštěv. Další hodiny patřili návštěvě chrámů za městem, kde česká výprava udělala spoustu pěkných foto záběrů v dobocích, takže se návštěvníci českých Taekwon-do stránek mají na co těšit. Několik fotek se určitě taktéž objeví v již tradiční soutěži o nejlepší fotografii z prázdnin. Tradiční historické chrámy vystřídala loď. A ne ledajaká. Válečná loď Gem 2 byla zabavena Američanům korejskými vojáky. Dnes před ní stojí pomník a z lodi je udělána turistická atrakce. Následovala prohlídka Juche věže, Oblouku osvobození se zobrazenou nejvyšší horou Severní Koreje, Mt. Pektu (2750 m), a návštěva hřbitova vlastenců, na kterém je pohřben i generál Choi Hong Hi. Česká výprava se před ním poklonila, s děkovnou myšlenkou za založení Taekwon-do a tím skončil další nabitý den. Podívejte se také na 57 fotografií z celé akce.      Sedmý a poslední den strávený v této zemi patřil hrám. Závodníci byli rozděleni do 2 družstev a soupeřili mezi sebou v disciplínách – točení talíře na tyči, přenášení lidí, skákání v pytli apod. Odpoledne byl volnější program a česká výprava jej strávila vesměs odpočinkem před závěrečným ceremoniálem a konzervativním banketem, kde jediným a největším představením byl tančící Korejec, který umně zabrousil k Vietnamce a krapet ji tam potahal v zápalu tance po zemi. Osmý den brzo ráno odlétalo letadlo směr Peking, kde jsme měli 12 hodin času, než nám letělo letadlo dále do Budapeště. Po 12 hodinách jsme sedli do Boeingu společnosti Hainan Company a blížili se domovu. V Budapešti ovšem dalších 12 hodin čekání na přípoj, takže být po ruce čínská drožka, asi jedeme s ní. Závěrem bych chtěl za všechny zúčastněné závodníky poděkovat českému svazu Taekwon-do ITF za vyřízení všech formalit s cestou spojených a koučovi a trenérovi Petru Poklopovi za jeho vedení na této akci. Michal Košátko 1. srpna 2006, Michal Košátko. foto: První snímek zachycuje kouče státní reprezentace, Petra Poklopa z Prahy a Janu Hoňkovou, naši bojovnici z TKDFM. Druhý snímek je společná fotografie našich dvou účastníků z TKDFM, Michal Košátko a Jana Hoňková, oba trenéři TKDFM.