Levnější technické normy prošly v prvním čtení Poslaneckou sněmovnou

Archiv

MM F-M

31. 10. 2008

Poslanecká sněmovna 23. října v prvním čtení schválila návrh změny zákona o technických požadavcích na výrobky. Díky této normě se až o polovinu zlevní technické normy, kterými se při své podnikatelské činnosti musejí řídit firmy i jednotlivci. Dojde také ke zjednodušení dosavadní distribuce norem, které budou podnikatelé získávat hlavně v elektronické podobě. Pokud novelu schválí v obvyklém termínu Senát a podepíše prezident, vstoupí v účinnost již počátkem příštího roku.

„Díky změnám, které jsme připravili, ušetří příští rok 200 tisíc podnikatelů zhruba 50 milionů korun. To je více než polovina celkových nákladů, které firmy ročně na technické normy vydají. Snížit jejich cenu bude možné díky přechodu z tištěné na elektronickou formu norem a díky úsporám v resortu průmyslu a obchodu. Jen transformací Českého normalizačního institutu klesnou náklady na tvorbu norem na polovinu,“ uvedl po jednání vlády ministr Martin Říman.

Změny zákona o technických požadavcích na výrobky a jeho prováděcích předpisů přinesou podnikatelům v průměru 30 % úsporu na tištěných normách, v závislosti na počtu stran a frekvenci obměny normy. Při používání elektronické verze bude úspora vyšší než 50 % a v některých případech může dosáhnout i více než 90 %. Ceny norem budou transparentně stanoveny vyhláškou Ministerstva průmyslu a obchodu.

České technické normy budou dominantně distribuovány v elektronické podobě. Přístup k normám bude umožněn prostřednictvím internetu všem podnikatelům a ostatním zájemcům. Přístupné budou všechny normy, což podnikatelům umožní snadnou orientaci nejen v normách určité oblasti, ale i v souvisejících a citovaných normativních dokumentech.

Tištěná forma norem zůstane zachována. Tisk bude zajišťovat nejenom národní normalizační orgán, ale i smluvně vázaní distributoři. Forma tištěné normy bude mít stále významné využití a bude používána zejména tam, kde uživatel potřebuje autorizované znění normy – soudní jednání, znalecké posudky, součást technické dokumentace atp. Kvalitní profesionální tisk v podobě brožur ocení také ti, kteří pracují s normami velkého rozsahu a vyžadují proto snadno přehledný text.

Ze srovnání současných cenových skupin a navrhovaných úrovní cen zobrazených na grafu vyplývá, že dojde k významnému snížení ceny u norem s rozsahem do 100 stran. Nejčastější rozsah normy je 16 – 48 stran.

Praktické dopady novely zákona o technických požadavcích na výrobky

Začínající živnostník – revizní technik

Podnikatel v oblasti revizí elektrických zařízení a instalací by dnes měl ke své činnosti využívat soubor zhruba 200 norem. Pokud by se rozhodl všechny tyto normy nakoupit, činily by jeho náklady cca 65 tisíc Kč. Pravidelná aktualizace a doplňování nových norem by jej vyšla na cca 5 tisíc Kč ročně. Od roku 2009 se jeho náklady významně sníží. Díky změnám v aplikaci „ČSN on-line“ získá za 3500 Kč okamžitý přístup ke čtení a tisku všech ČSN. Odpadnou mu tedy vstupní náklady 65 tisíc Kč a na každoroční aktualizaci vynaloží o 1500 Kč méně. Navíc mu elektronická forma norem umožní, aby si vytiskl pouze ty části norem, které skutečně potřebuje.

Středně velká obchodní společnost

Již dnes je nabízen omezený on-line přístup k části knihovny ČSN. Podle počtu přístupových práv a ceny vybraných norem je vypočítaná individuální cena za poskytnutí přístupu. Nejnižší poplatek pro firmu je 50 tisíc Kč ročně. Od roku 2009 si firma bude moci zaplatit neomezený přístup ke všem normám s možností tisku pro vlastní potřebu za 3500 Kč. Pokud společnost disponuje reprografickým zařízením, které odpovídá technickým požadavkům na tisk, může uzavřít smlouvu na profesionální tisk kompletních norem. V takovém případě bude firma platit zvýhodněný poplatek za tisk norem.

Drobný podnikatel – kominík

V současné době se práce kominíka řídí přibližně 30 technickými normami, jejichž cena v tištěné podobě činí zhruba 30 tisíc Kč. Za aktualizaci norem pak podnikatel ročně zaplatí dalších cca 3 – 5 tisíc Kč. Změna zákona o technických požadavcích na výrobky mu umožní zakoupit volný přístup k normám s možností tisku do 50 stran za cenu zhruba 1500 Kč. Při prvotním nákupu norem podnikatel ušetří více než 90 % a každoroční aktualizace ho vyjde o polovinu levněji.

Zpráva Hospodářské komory České republiky ke schválené novele zákona o technických normách

Poslanecká sněmovna v prvním čtení schválila návrh změny zákona o technických požadavcích na výrobky. Hospodářská komora České republiky vítá tuto novelu předloženou Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, která zásadním způsobem zabezpečuje dostupnost norem a výrazně snižuje cenu – v návrhu vyhlášky přístup podnikatele z jednoho PC na všechny normy za 1000 Kč.

„Tento počin je jednou z největších podpor podnikání od devadesátých let,“ říká Petr Kužel, prezident Hospodářské komory České republiky. „Současný stav zapříčiňuje, že soubory norem jsou neúnosně drahé a podnikatel si nemůže zakoupit pouze část normy, což nový systém umožní. Tato novela přinese větší zájem podnikatelů o normy, zvýšení jejich konkurenceschopnosti a v neposlední řadě lepší ochranu spotřebitelů,“ doplňuje Petr Kužel.

Cílem této schválené novely je zabezpečení dostupnosti norem, snížení jejich ceny a zvýšení konkurenceschopnosti podniků prostřednictvím zvýšení jejich zájmu o technickou normalizaci. Hospodářská komora České republiky dlouhodobě aktivně spolupracuje na její přípravě. Česká republika by tak mohla být první zemí v EU, která technickou normalizaci v takovéto formě zpřístupní od začátku příštího roku.

Technické normy jsou součástí portfolia zprostředkovávaných služeb, kdy oborová koordinační místa a informační místa pro podnikatele jsou schopna poskytnout podnikatelům veškeré informace, jak vhodnou technickou normu vyhledat. Současný zákon o technických požadavcích na výrobky stanoví, že české technické normy nejsou obecně závazné, povinnost postupovat při určité činnosti v souladu s českými technickými normami však může vzniknout např. na základě ustanovení právního předpisu, který stanoví, že ve vztazích upravených tímto právním předpisem nebo smluvním vztahem mezi dvěma organizacemi je nutno dodržovat české technické normy.

Obecná nezávaznost norem, administrativní náročnost a vysoká cena vedly dlouhodobě k nezájmu podnikatelů o technickou normalizaci, což mělo za následek ohrožení ochrany spotřebitele, nedodržení smluvního závazku či snížení konkurenceschopnosti podniku spočívající v neznalosti současných trendů.

zdroj: BusinessInfo.cz