Archiv

Antonín Surma

27. 9. 2006

„Městská liga v šachu “ / 1.kolo /

Aby si mohlo co nejvíce mladých šachistů ověřit své schopnosti nabyté v některém z tréninkových kroužků, které jsou v úterky a čtvrtky od 16.30 hod., pořádá Dům dětí a mládeže a Beskydská šachová škola pravidelně jednou za dva týdny „seriálový“ turnaj s názvem Městská liga mládeže v šachu. Turnaj je naplánován tak, aby doprovázel šachisty celý školní rok. Že jde o turnaj oblíbený, potvrzuje přibližný počet 1200 dětí, které během školního roku navštíví náš turnaj. Děti byly nejen z Frýdku-Místku, ale přijížděly ze základních škol Třince, Staříče, Fryčovic, Starého Města, Čeladné, Paskova, Skalice a Dobré.
A jak tedy tento turnaj funguje? Hráči jsou rozděleni podle tzv. „oddílového ela“, které vystihuje jejich momentální formu, do jednotlivých „lig“. Každá liga je tvořena šesti nebo osmi hráči, kteří se utkají systémem každý s každým. Podle nasbíraných bodů se pak vypočítá jejich nové oddílové elo, na základě kterého budou nasazeni příště.
Své elo si každý mladý šachista může přečíst na nástěnce, kde se také doví, jak si stojí v porovnání s ostatními. Pokud se na turnaj dostaví šachista poprvé, je mu přiděleno elo nasazovací. Celkové výsledky si můžou šachisté prohlédnou také na webových stránkách BŠŠ /www.chessfm.cz/ a města Frýdku-Místku /www.frydekmistek.cz/.

V sobotu 22. 9. proběhlo 1.kolo „Městské ligy “ pro mladé šachisty od 5 až po 17 let. Na startu sešlo 47 dětí, které byly rozděleny do 6 lig po 6, 8 a 9 hráčích podle výkonnosti. V nejprestižnější extralize se na prvním místě umístil Jiří Biolek se ziskem 4,0 bodů z pěti partií. Příznivci královské hry byli jeho výkonem mile překvapeni, ale až další kola ukáží, zda potvrdí svou formu. Hráč z Třince, Pilch Roman, který uhrál taktéž 4 body, ale měl horší pomocné hodnocení, skončil na 2 místě. 3. místo bylo tak trochu překvapením. Medvec Tomáš se 3 body ukázal, přestože byl pasován ve skupině podle ELA na nejslabšího, že s ním budou muset všichni počítat do příštích turnajů.