Mistři světa se vrátili z Austrálie

Archiv

Miroslav Sykora

7. 8. 2005

  V ý r Výrazného úspěchu dosáhli taekwondisté České republiky na 14. mistrovství světa v australské Caloundře. Ziskem 7 zlatých, 2 stříbrných a 5 bronzových medailí se umístili celkově na druhém místě za bezkonkurenční Koreou. Na tomto obrovském úspěchu se velkou měrou podílelo i pět zástupců našeho regionu z oddílu Taekwon-do I.T.F. Frýdek-Místek.

  V ý r Po dubnovém mistrovství Evropy v irském Dublinu se pozornost všech taekwondistů upínala k hlavnímu vrcholu sezóny, MS, tentokrát konanému v mimořádně atraktivní zemi – Austrálii. Sítem náročných výběrových soustředění, která probíhala v jihočeské Třeboni, nakonec prošlo sedm seniorů a osm seniorek, kteří se tak mohli těšit nejen na vynikající Taekwon-do, ale i na nevšední zážitky z této exotické země. Pocty reprezentovat naši vlast se nakonec dostalo i zástupcům našeho oddílu, konkrétně Michalu Košátkovi, Martině Řezáčové, Janě Hoňkové a Janě Žylové. Tuto čtveřici doplňoval ještě Kamil Vyvial, působící jako trenér mužského seniorského týmu.

  V ý r Po náročném 36 hodinovém letu s krátkými přestávkami ve Frankfurtu a Singapuru dosedla naše výprava na letišti v Brisbane a odtud pak pokračovala autobusem do místa konání, městečka Caloundra, ležícího na jihovýchodním pobřeží Austrálie.
Čtyřdenní aklimatizaci si Český tým zpestřil několika zajímavými výlety, např. do australského ZOO, či do původního deštného pralesa. Ačkoli v Austrálii zrovna vrcholí zima, teploty zde překračovaly dvacet stupňů, což některým reprezentantům stačilo k tomu, aby okusili koupání v Tichém oceánu.

  V ý r První soutěžní den nastal 10.7. a na programu byly technické sestavy jednotlivců. Jako jediný z frýdecko-místeckých zástupců se ten den představil Michal Košátko, který soutěžil v kategorii druhých danů. První dvě kola Michal s přehledem zvládnul, když porazil zástupce Kazachstánu a Nizozemí. Ve čtvrtfinále pak narazil na silného soupeře z Ruska a opakovalo se tak finále z mistrovství Evropy. Stejně jako v Irsku Michal zacvičil skvěle a to mu vyneslo účast v semifinále. Tam narazil na největšího z favoritů, Korejce Kim Kum Čola a i přes výborný výkon se z postupu do finále nakonec radoval Korejec. O dominanci Korejců v této disciplíně svědčí fakt, že z osmi soutěžních kategorií „posbírali“ všech osm zlatých medailí!!! Na Michala tak zbyl „pouze“ bronz, avšak jeho chvíle na šampionátu měly teprve přijít…

  V ý r Druhý soutěžní den bylo totiž na programu MATSOGI (soutěžní boj), které je Michalovou silnou disciplínou. Nejdříve se však na tatami objevila druhá zástupkyně našeho oddílu, Jana Žylová, která soutěžila v kategorii -63kg. Bohužel los byl k ní krutý a tak Jana nastupovala hned v prvním kole proti pozdější vítězce Korejce Song Hui Ro. Svoji kůži však neprodala lacino a cestu dál si Korejka musela tvrdě vybojovat.
Ani Michalovi však los nebyl nijak nakloněn a tak hned v prvním kole narazil na mistra Evropy Vitalije Pynkina z Ruska. Jelikož se oba soupeři velmi dobře znali ze semifinále evropského šampionátu, byl to spíše taktický boj a čekání na chybu soupeře. Michal však nakonec ukázal větší přehled a zaslouženě zvítězil. Smůla s losem ho však neopouštěla a tak ve druhém kole nastupoval proti dalšímu favoritovi, Korejci Song Jin Puovi. Tento zápas by se dal klidně označit jako jeden z vrcholů celého šampionátu. Oba borci předváděli spoustu krásných technik a zápas tak byl divácky mimořádně atraktivní. Nakonec slavila úspěch Michalova nezdolná vůle, a tak si Michal zajistil postup do semifinále a už jistou medaili.Tam se mu postavil soupeř z Anglie, ale Michal byl k neudržení. Celý zápas byl jasně lepší a o postupu do finále tak nebylo pochyb. To se pak proměnilo v exhibici, když soupeři z Nizozemí nedovolil jediný bod a po spoustě svých nádherných zásahů jasně zvítězil. Postaral se tím tak o svůj největší úspěch své dosavadní kariéry a taky nejlepší individuální výsledek v historii naší školy.

  V ý r Třetí den bylo na programu zasloužené volno, což někteří reprezentanti využili k návštěvě podvodního světa, kde mohli v proskleném tunelu pozorovat život žraloků, murén, chobotnic či mořských koníků v jejich přirozeném prostředí.

  V ý r Ve čtvrtém dnu se poprvé rozběhly týmové disciplíny. Tým tvoří pět členů + jeden náhradník a ti pak absolvují všechny čtyři disciplíny, ve kterých se v Taekwon-do I.T.F. soutěží. Tj. technické sestavy, sportovní boj, silové přerážení a speciální přerážecí techniky.
Jako první se z našich týmů představil tým seniorek, za který mimo jiné nastoupily hned tři děvčata z našeho oddílu Martina Řezáčová, Jana Hoňková a Jana Žylová.V technických sestavách, kde hraje velkou roli sehranost celého týmu a taky složitost choreografie, se děvčatům vedlo skvěle a po vítězstvích nad Kazachstánem a Japonskem se český tým probojoval až do finále, kde narazil na bezchybné Korejky. I když holky předvedly fantastický výkon, za který by na mistrovství Evropy braly určitě zlato, na korejský tým, který připomínal spíš tým robotů, to bohužel nestačilo. Holky si však vše vynahradily ve speciálních přerážecích technikách,v nichž jde o to, aby soutěžící přerazil desku umístěnou ve stojanech v určité výšce, předepsanou technikou. Naše děvčata jako jediná zvládla všechny tři techniky napoprvé a stejně jako později tým mužů, za který soutěžil i Michal Košátko, se zaslouženě mohly radovat z prvního místa. To, jak silnou disciplínou je pro Českou republiku silové přerážení,
(přeráží se desky umístěné ve stojanech za sebou), předvedly oba týmy o chvíli později, když přerazily nejvíce desek ze všech zúčastněných států a zkompletovaly tak konečnou sbírku zlatých medailí.

  V ý r Pátý den byly na programu týmové soutěže ve
sportovním boji. Los si opět zahrál s oběma našimi týmy a tak holky nastupovaly proti posledním mistryním světa Korejkám a kluci proti mistrům Evropy z Ruska.
I když děvčata bojovala ze všech sil, stačilo to „jen“ na dvě remízy. O jednu z nich se zasloužila i Jana Hoňková, která s Korejkou svedla vyrovnaný zápas a vítězství ji uniklo až v samotném závěru.. Další dva zápasy holky bohužel prohrály a dál tak postupovaly Korejky. Jak cenné však byly naše remízy, ukázal až další průběh soutěže, když Korejky v dalších kolech neztratily ani bod a v pohodě si dokráčely pro zlato. Kluci nastupovali oslabeni o J.Mračka, který se v průběhu šampionátu zranil, a proti bezchybně bojujícím Rusům tak měli hodně složitou pozici. Nakonec náš tým prohrál a Rusům se tak otevřela cesta až do finále, ve kterém porazili i favorizované Korejce.
To už ale nemohlo nic změnit na tom, že mužský seniorský tým se stal se dvěma zlatými nejúspěšnějším týmem MS a jako vůbec první v historii sesadil Koreu z prvního místa.

  V ý r V celkovém součtu medailí pak České republice patří druhé místo za Koreou, která získala sedmnáct zlatých. Na třetím místě pak skončilo Rusko se třemi zlatými. Pro české Taekwon-do I.T.F. tak skončil nejúspěšnější šampionát v celé jeho historii a nás může jen těšit, že se o to výraznou měrou zasloužili i zástupci z našeho oddílu.

Kamil Vyvial, 5.8.2005.