Nabídka konzultací, poradenství a asincence českým firmám

Archiv

MM F-M

31. 8. 2009

Nabídka konzultací, poradenství a asistence českým firmám při identifikaci a formulaci obchodně ekonomických požadavků a jejich prosazování v orgánech EU.
Ministerstvo průmyslu a obchodu  má zájem na vytvoření takových podmínek pro obchodování s třetími zeměmi, které by podnikatelům usnadnily realizaci rozpracovaných obchodních příležitostí. Pokud se setkávají s celními nebo netarifními překážkami, mají možnost obrátit se na Odbor mnohostranné a společné obchodní politiky. Nabízíme pomoc při
1. snížení/odstranění celní sazby v třetích zemích;
2. autonomní suspenzi cla/celní kvóty na dovoz surovin a komponentů do EU z třetích zemí;
3. odbourávání netarifních překážek obchodu v třetích zemích;
4. dodržování fair praktik při dovozu do EU.
S případnými dotazy se můžete obrátit na níže uvedené kontaktní osoby (z Oddělení ochranných opatření obchodu). 

1. Snížení/odstranění celní sazby v třetích zemích
Podnikatelům nabízíme konzultační, poradenské a asistenční služby v případě požadavků na snížení nebo odstranění celní sazby, kterou na dovážené zboží uplatňuje třetí země a poté poradenství při jejich přesné identifikaci a formulaci.
Základními nástroji pro dosažení těchto cílů jsou
• mnohostranná liberalizační jednání ve Světové obchodní organizaci;
• dvoustranné dohody o volném obchodu (FTA) s obchodními partnery.
Mnohostranná jednání o snižování celních sazeb ve Světové obchodní organizaci jsou pro EU prioritní. Současně však jako nástroj, doplňující tento přístup, využívá dvoustranné dohody o volném obchodu s partnery z třetích zemí. Nyní probíhající a nově připravovaná jednání o uzavření takových dohod s Ukrajinou, Kanadou, státy Latinské Ameriky, jihovýchodní Asie, Perského zálivu, Libyí, regiony skupiny zemí Afriky, Karibiku a Tichomoří (ACP) a výhledově i s RF a sousedními státy zapojenými ve Východním partnerství, jsou vhodnou příležitostí k uplatnění konkrétních návrhů. 

2. Autonomní suspenze cla/celní kvóty na dovoz surovin a komponentů do EU z třetích zemí
Podnikatelům nabízíme konzultační, poradenské a asistenční služby v případě požadavků na snížení nebo odstranění celní sazby, kterou na dovážené zboží uplatňuje EU, a poté poradenství při jejich přesné identifikaci a formulaci.
Jedná se o pomoc při využití možností daných unijním mechanismem zvýhodněného celního režimu pro určité druhy zboží a za stanovených podmínek. Tato služba se poskytuje v případě zájmu o snížení cen určitých surovin a komponentů dovážených do ČR/EU ze třetích zemí a tvořících vstupy do výroby. 

3. Odbourávání netarifních překážek obchodu v třetích zemích
Podnikatelům nabízíme konzultační, poradenské a asistenční služby v případě požadavků na odstranění překážek v třetích zemích, které je znevýhodňují ve srovnání s konkurencí, a poté asistence při podání stížnosti Evropské komisi.
V rámci EU existuje právní nástroj, který umožňuje podnikat kroky k odstranění překážek obchodu, za níž je považována jakákoliv obchodní praxe přijatá nebo udržovaná třetí zemí, proti které přiznávají mezinárodní obchodní pravidla dotčené straně právo jednat. Je jich široká škála, např. diskriminační podmínky pro certifikaci nebo prodej jejich zboží, porušování práv na ochranu duševního vlastnictví, celní formality, aplikace vývozních daní a specifických omezení (licence, měnové a úvěrové restrikce, cenová a devizová regulace, poplatky). 

4. Dodržování fair praktik při dovozu ze třetích zemí
Podnikatelům nabízíme konzultační, poradenské a asistenční služby v případě požadavků na využití nástrojů na ochranu obchodu proti nekalým obchodním praktikám a zvyšujícím se dovozům, které mohou způsobovat domácím výrobcům újmu.
Jedná se o antidumpingová, protisubvenční (vyrovnávací) opatření a ochranná opatření, k jejichž zavedení je nutno provést příslušné šetření. Naše podnikatelské subjekty se s nimi mohou setkat:
• jako výrobci, kteří požadují od Evropské komise ochranu před neférovým dovozem obdobných výrobků ze třetí země do ČR/EU (tj. zahájení příslušného šetření);
• jako dovozci/prodejci zboží od výrobce z třetí země do/v ČR/EU, které je zařazeno do šetření Evropské komise (jsou stranou zúčastněnou v šetření);
• jako exportéři do třetí země, která zahájila proti jejich vývozům šetření. 

Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR Praha