Antonín Surma

24. 7. 2006

Beskydská šachová škola je nejlepší v České republice

Výbornými sportovními výkony a suverénním postavením v České republice se může pochlubit Beskydská šachová škola. Členové Beskydské šachové školy v sezóně 2005/2006 opět potvrdili své výsadní postavení v šachovém světě a dokázali navázat na úspěchy z let minulých a dokonce mnohé i překonat.
V mistrovských soutěžích družstev mládeže byla naše družstva stoprocentní, v každé kategorii jsme získali 1.místo a potvrdili jsme, že výchovný systém talentované mládeže je ve Frýdku-Místku nejpropracovanější. Posuďte sami. V prestižní Extralize dorostu náš „A“ tým obsadil 1.místo bez ztráty bodu v sestavě: Martin Jurčík, Vojtěch Rojíček, Jan Krejčí, Jiří Kočičák, Šimon Štukner, Tomáš Pecha, Kristýna Novosádová a Tomáš Pavelek. „B“ tým skončil na výborném 8.místě ve složení Pavel Rakús, Karel Mitura, Michal Uherek, Jakub Rabatin, Tomáš Boráň, Jan Kozel, Magdaléna Miturová, Karolína Langnerová a Jakub Langner.
Na Mistrovství ČR družstev starších žáků tým BŠŠ obsadil 1.místo ve složení: Jan Krejčí, Jiří Kočičák, Tomáš Pecha, Karel Mitura, Jakub Rabatin a Michaela Pavelková.
Na Mistrovství ČR družstev mladších žáků družstvo BŠŠ skončilo na 1.místě bez ztráty bodu s historickým skóre 49,0 bodů z 54 možných, což dává průměr na utkání 5,5 – 0,5, tak obrovská byla převaha mladých šachistů Frýdku-Místku. Družstvo nastupovalo v sestavě: Josef Straka, Jakub Rabatin, Tomáš Bujnošek, Jakub Langner, Karolína Langerová a Tomáš Pavelek. „B tým obsadil pěkné 5.místo, hrál ve složení Martin Pagerka, Jiří Kozel, Marek Mojžíšek, Radek Tvrdoň, Matěj Svoboda a Vendula Nováková.
Členové Beskydské šachové školy byli i oporami svých týmů na MČR škol ve všech věkových kategoriích a opět získali všechny mistrovské tituly. MČR středních škol vyhrálo Gymnázium P.Bezruče, MČR škol 6.-9.třídy získalo 1.místo Gymnázium P.Bezruče Frýdek-Místek, na 2.místě skončila 2.ZŠ FM, a na MČR škol 1.-5.třída zvítězila 8.ZŠ FM.
Výborné výsledky družstev podtrhlo vystoupení týmu Beskydské šachové školy v 1.Eurolize, kde v konkurenci týmů z ČR, POL a SVK, naši obsadili výborné 2.místo – družstvo hrálo v sestavě Šimon Štukner, Tomáš Pavelek, Tomáš Pavelek a Michaela Pavelková.
Na Mistrovství ČR mládeže se výprava Beskydské šachové školy Frýdek-Místek stala zcela jasně nejúspěšnější výpravou. Zisk tří zlatých, tří stříbrných a jedné bronzové medaile je jen potvrzení výsadního postavení šachového centra ve Frýdku-Místku v České republice. Na Mistrovství světa nás budou reprezentovat zlatí – Magdaléna Miturová, Karolína Langnerová a Tomáš Pavelek, na Mistrovství Evropy pojedou stříbrní – Vendula Nováková, Jakub Rabatin a Vojtěch Rojíček. A bronzový Tomáš Pecha.
Skvělé výkony podal Vojtěch Rojíček na MČR juniorů a dorostenců a odměnou mu byly medaile – 2.místo mezi juniory a 1.místo v dorostencích.O tom, že Beskydská šachová škola je nejkomplexnějším střediskem šachové hry svědčí nejen zisky mistrovských titulů, ale i vítězství 1.lize a následný postup „A“ družstva dospělých do nejprestižnější dvanáctičlenné Extraligy. O tento historický úspěch se postarali hráči: Andrei Kovalev, Sergej Berezjuk, Martin Kubala, Petr Virostko, Jakub Lahner, Stanislav Lahner, Tomáš Dvořák, Zdeněk Holeksa, Vojtěch Rojíček, Táňa Holušová, Jiří Kočičák a Petr Slovák.