Ocenění nejlepších žáků a studentů

MM F-M

20. 5. 2014

Z žáků nominovaných ředitelstvími frýdecko-místeckých škol bylo oceněno devatenáct jmen.

Základní škola národního umělce Petra Bezruče navrhla k ocenění žákyni 8. A třídy Helenu Hřívovou, která reprezentuje školu v pěveckých soutěžích. Dosahuje v nich mimořádných úspěchů. Ve finále regionální soutěže Talent 2013 získala titul Talent 2013 a Cenu diváků, v regionální soutěži Beskydský slavík byla druhá a získala opět Cenu diváků.

Z téže školy žák 7. B Jan Rehtenberg je  reprezentantem školy, města, ale i České republiky v alpském lyžování. Byl třikrát nominován Svazem lyžařů ČR na mistrovství světa. K jeho největším úspěchům patří: 3. místo ve slalomu v kategorii mladší žáci na Zimní olympiádě dětí a mládeže ČR, 2. místo ve slalomu v kategorii mladší žáci na MČR a 29. místo na Mistrovství světa žáků v alpském lyžování Itálie 2014.

Základní škola a mateřská škola F-M, Jana Čapka 2555, nominovala žákyni Janu Koulákovou z třídy 9. B. Jana si zaslouží ocenění nejen za výborný prospěch, příkladné chování, ale i za aktivní spolupráci s dětmi mateřské školy – cvičení v tělocvičně, čtení pohádek, a zejména za úspěšnou reprezentaci školy ve sportovních a matematických soutěžích Zlatá cihla a Klokan. V soutěži Zlatá cihla pořádané Gymnáziem a SOŠ Frýdek-‑Místek zvítězila.

Lucie Fizerová z 2. A reprezentuje Základní školu F-M, Komenského 402. Vloni zvítězila na Mistrovství ČR v šachu v kategorii dívek do 7 let. Vybojovala 8. místo na Mistrovství EU mládeže 2013 a postup na Mistrovství světa mládeže 2013, Al-Ain, Spojené arabské emiráty. Letos v březnu obsadila 7. místo na MČR mládeže v šachu v kat. dívek do 10 let. Je členkou souboru Ostravička. Cenná umístění získala v pěveckých soutěžích, např. zvítězila v soutěži Vánoční nota 2012 a Vánoční nota 2013, postoupila do regionálního finále Zpěváček 2014. V srpnu 2012 se stala herečkou – zahrála si dceru Jiřího Langmaiera ve filmu Ženy, které nenávidí muže.

Žáka 8. ročníku Ondřeje Mohylu nominovalo ředitelství Základní školy a mateřské školy F-M, El. Krásnohorské 2254. Ondřej dosahuje vynikajících studijních výsledků, je oblíben pro svou kamarádskou povahu. Pravidelně se zúčastňuje různých soutěží a olympiád. Vloni obsadil 4. místo v krajském kole biologické olympiády.

Základní škola F-M, Československé armády 570, nominovala k ocenění dva žáky. Adam Vavrečka je žák s velkým kulturním přehledem a výbornými vyučovacími výsledky. Zapojuje se do celé řady soutěží, např. v mluveném projevu, v recitaci, vloni byl třetí v okresním kole matematické olympiády. V letošním školním roce zvítězil v krajském kole zeměpisné olympiády, a tak se umístil sedmý v České republice. Postoupil do krajského kola logické olympiády a do okresního kola astronomické olympiády.

Laura Samiecová má výborný prospěch, pravidelně se účastní vědomostních soutěží – matematický Klokan, Pythagoriáda, letos zvítězila v okresním kole matematické olympiády, kde jako žákyně 8. ročníku porazila soutěžící 9. tříd, a postoupila do krajského kola. Laura je úspěšná i v jiných předmětech – např. ve fyzice, zúčastnila se okresního kola fyzikální olympiády. Svou aktivitou a chováním přispívá k pozitivní atmosféře ve třídě.

Základní školu F-M, Jiřího z Poděbrad 3109, reprezentují dvě sportovně nadané dívky. Saša Koloničná je žákyní 5. ročníku s výborným prospěchem a výraznými úspěchy ve sportovní gymnastice.  K jejím největším úspěchům patří výsledky z roku 2013, kdy obsadila 1. místo v krajském kole sportovní gymnastiky, 2. místo MČR teamgymu a 2. místo na MČR v pohybových skladbách.

I žákyně 9. ročníku Veronika Nečasová má výborný prospěch a účastní se různých atletických soutěží a soutěže ve šplhu. Nejlepších výsledků však dlouhodobě dosahuje v oblasti sportovní gymnastiky. V roce 2012 zvítězila v pohybových skladbách na MČR. Vloni vybojovala prvenství v družstvech i jednotlivcích na MČR Asociace školních sportovních klubů ve sportovní gymnastice a rovněž 2. místo na MČR teamgymu.

Základní uměleckou školu Frýdek-Místek reprezentuje mladý klavírista Tomáš Cieslar.  Tomáš je ze třídy paní učitelky Šárky Vankátové.  V březnu 2014 se stal vítězem krajské soutěže ve hře na klavír a již dříve zvítězil v prestižní mezinárodní soutěži Pro Bohemia v Ostravě.

PrimMat-Soukromá střední škola podnikatelská, s. r. o., Československé armády 482, Frýdek-Místek se může pochlubit studentem 1. ročníku Michaelem Kubíkem, který je špičkovým šachistou Beskydské šachové školy a vzorným reprezentantem České republiky v šachových turnajích. K 1. lednu 2014 stojí v ČR podle žebříčku mezinárodního ratingu na 1. místě juniorů do 18 let. Momentálně je prvním hráčem a lídrem dorosteneckého družstva, dále je oporou prvoligového týmu dospělých a náhradníkem v nejvyšší soutěži ČR -extralize dospělých.

Střední škola elektrostavební a dřevozpracující, Pionýrů 2069, Frýdek-Místek nominovala mezi nejlepší žáky Marcelu Královou, která navštěvuje obor truhlář. Marcela dosahuje výborných studijních výsledků a zapojuje se do řady mimoškolních aktivit – nácvik divadelních představení pro benefiční soutěž Viva pro podporu Slezské diakonie, organizování charitativních sbírek pro humanitární organizaci ADRA. Také se věnuje uměleckému zpracování dřeva.

Střední škola gastronomie, oděvnictví a služeb, tř. T. G. Masaryka 451, Frýdek-Místek navrhla k ocenění Markétu Petřkovskou. Markéta je žákyní 2. ročníku oboru cukrář. Má velmi dobré studijní výsledky a reprezentuje školu, ale i město a ČR v soutěžích, kde získává čelní umístění. V regionální soutěži  Gastro junior – Bidvest cup, Frenštát p. R. se v tomto školním roce umístila ve zlatém pásmu, v celostátním kole Gastro junior – Bidvest cup, Brno se umístila ve stříbrném pásmu. Letos v březnu se stala vítězkou mezinárodní soutěže
IL PIATTO VERDE, Itálie, Riolo Terme.

Gymnázium a SOŠ, Frýdek-Místek, Cihelní 410, reprezentuje Marie Hrušková. Studentka s výbornými studijními výsledky se věnuje 11 let komerčnímu aerobiku. Vloni se zúčastnila mnoha soutěží a získala cenná umístění – např. 3. místo Aerobik Tour Frýdek-Místek,  2. místo v moravskoslezské lize. V regionálním kole ve  Frýdku-Místku získala Miss aerobik Junior 2013 a postoupila do finálové desítky Miss aerobik Junior 2013 Praha. Marie uspěla  v soutěži Dívka ČR 2013, kdy se jí podařilo úspěšně  projít základním kolem, finálovou osmičkou a stát se Dívkou ČR 2013.

Gymnázium Petra Bezruče, Frýdek-Místek, příspěvková organizace, Československé armády 517, úspěšně reprezentuje Ondřej Groborz, student 4. B, který se zapojuje do přírodovědných soutěží, zejména v oboru chemie. Vloni získal 2. místo v krajském kole chemické olympiády, kat. C, a 1. místo v krajském kole chemické olympiády, kat. A.  V krajském kole SOČ, obor chemie, zpracoval téma Potencionálně využitelné látky v kůře jírovce maďalu. Při výzkumu Ondřej spolupracoval s Ostravskou univerzitou a VŠB Ostrava. Letos zvítězil v krajském kole chemické olympiády, kat. A i kat. B, v týmové soutěži Fyzikální liga získal 1. místo, stejně tak v soutěži Vím proč a v Dětské vědecké konferenci. V současnosti probíhá stáž studenta na Univerzitě Palackého v Olomouci v rámci grantu Nadace NEURON Karla Janečka.

Střední zdravotnická škola, Frýdek-Místek, p. o., tř. T. G. Masaryka 451, nominovala k ocenění čtyři studentky, které se věnují dobrovolnictví v našem městě. Jsou to: Kristýna Varadyová, Alena Varcopová, Eva Motyková a Karolína Veselovská. Dívky na podzim 2013 zvítězily v soutěži Brána k druhým. Soutěž vyhlášena Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy je určena dětem a mladým lidem, kteří udělali něco přínosného pro druhé v sociální, komunitní a zdravotní oblasti nebo něco užitečného pro naše životní prostředí. Studentky SZŠ docházejí především do Hospice, p. o., Frýdek-Místek, kde zpříjemňují klientům volný čas a přitom uplatňují ve škole získané vědomosti a dovednosti. Naučily se navazovat kontakt s nemocným, vést rozhovor, učí se též řešit nečekané situace. Zažily spoustu krásných setkání, ale dnes už ví i mnohé o umírání. Vloni napsaly projekt na Nadaci O2 a získaly finanční podporu z projektu Think Big na vybavení výtvarné dílny ve zdejším hospici a na zmapování činností hospiců v České republice.

autor: Anna Nováková