Šachisté F-M bezkonkurenční v ČR!

Antonín Surma

28. 3. 2006

Zlaté Hory se staly ve dnech 11. – 18. března dějištěm Mistrovství České republiky v šachu mládeže do 16 let. Beskydská šachová škola pravidelně vysílá své talenty na tento nejdůležitější turnaj mládežnické sezóny. Náročnou sítí kvalifikačních turnajů se letos do hlavního turnaje probojovalo 22 šachistů BŠŠ. Turnaj byl rozepsán celkem do osmi kategorií: chlapci a děvčata do 10, 12, 14 a 16 let. Šachisté z Beskydské šachové školy startovali ve všech z výše uvedených skupin, což vypovídá o komplexní a kvalitní práci trenérského týmu.
Účast dvaadvaceti hráčů BŠŠ je již sama o sobě velkým úspěchem (BŠŠ byla nejpočetnější výpravou), ale frýdecko-místečtí dokázali daleko více. Svými výsledky si řekli o účast na evropských a světových šampionátech.
Výborně si počínali Tomáš Pavelek a Jiří Kozel v kategorii chlapců do 10. let. Tomáš Pavelek vybojoval celkem 7,0 bodů z devíti partií a stal se tak mistrem ČR. Jiří Kozel získal o jeden bod méně, což stačilo na zisk 4.místa. a 9. Matěj Svoboda (5,0 b.). V kategorii chlapců do 12 let se ve skvělé formě předvedl Jakub Rabatin a ziskem 6,5 b. obsadil 2.místo. Pěkné 5.místo obsadil Tomáš Bujnošek (5,5 b.), 8.Ondřej Boráň (5,0 b.) a 9.Tomáš Boráň (5,0). Bronzové medaile jsme se dočkali v kategorii chlapců do 14 let zásluhou v pohodě hrajícího Tomáše Pechy (6,0 b.), 4.místo Jan Krejčí (6,0 b.) a 5.Jiří Kočiščák (5,5 b.). V nejprestižnější kategorii chlapci do 16 let obsadil náš nejlepší žák Vojta Rojíček stříbrnou pozici ziskem 6,5 b. a 6.místo Šimon Štukner 5,5 b..
V dívčích kategoriích byla Beskydská šachová škola ještě úspěšnější. V kategorii dívek do 10 let získala stříbrnou medaili Vendula Nováková za zisk 8,0 bodů a 9.místo obsadila Klára Zemková (5,0 b.). Kategorii dívek do 12 let ovládla a 1.místo získala Karolína Langnerová (6,5 b.). V kategorii dívek do 14 let se z prvenství radovala Magdaléna Miturová s ziskem 6,5 bodů a 10.místo Michaela Pavelková (5,0 b.). V kategorii dívek do 16 let obsadila Kristýna Novosádová 7.místo (5,0 b.).
Celkově se výprava Beskydské šachové školy Frýdek-Místek na Mistrovství ČR mládeže stala zcela jasně nejúspěšnější výpravou. Zisk tří zlatých, tří stříbrných a jedné bronzové medaile je jen potvrzení výsadního postavení šachového centra ve Frýdku-Místku v České republice. Na Mistrovství světa nás budou reprezentovat zlatí – Magdaléna Miturová, Karolína Langnerová a Tomáš Pavelek, na Mistrovství Evropy pojedou stříbrní – Vendula Nováková, Jakub Rabatin a Vojtěch Rojíček.
Velmi rádi touto cestou děkujeme všem hráčům za vzornou reprezentaci Frýdku-Místku, poděkování zaslouží zcela jistě i rodiče a trenéři úspěšných šachistů. Nesmíme zapomenout ani na poděkování Městskému úřadu ve Frýdku-Místku a Domu dětí a mládeže ve Frýdku-Místku, kteří u nás dlouhodobě podporují rozvoj šachové hry. A samozřejmě poděkování patří i všem partnerům Beskydské šachové školy, protože bez jejich podpory, bychom se ve Frýdku-Místku nemohli pyšnit titulem „nejlepší šachové město v České republice“.