SDRUŽENÍ OBRANY SPOTŘEBITELŮ MORAVY A SLEZSKA, z. s. RADÍ SPOTŘEBITELŮM PŘI NÁKUPECH V PŘEDVÁNOČNÍM ČASE

Archiv

Marcela Reichelová

18. 12. 2015

SDRUŽENÍ OBRANY SPOTŘEBITELŮ MORAVY A SLEZSKA, z. s. RADÍ SPOTŘEBITELŮM PŘI NÁKUPECH V PŘEDVÁNOČNÍM ČASE

                                          Tisková zpráva ze dne 18.12. 2015

 

Štědrý den je přede dveřmi. Na náměstích ve většině měst již svítí vánoční stromky, které ohlašují čas blížících se Vánoc, nejkrásnějších svátků v roce. Již řadu let je však čas předvánoční, spíše než časem rozjímání a klidu, obdobím plným spěchu a nervozity.

Prodejci v tomto období dosahují nejvyšších zisků, bohužel včetně těch, kteří nemají zrovna čisté úmysly a užívají různé nekalé praktiky.

 

A na co si v následujícím hektickém týdnu dát největší pozor? Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z. s. připravilo pro spotřebitele několik rad a informací.

 

Nákupy na internetu

Nedostatek času na nákupy v kamenných prodejnách, zajímavé ceny a široká nabídka zboží způsobuje, že čeští spotřebitelé čím dál častěji nakupují v tzv. e-shopech. V první polovině prosince byly dokonce zaznamenány rekordní tržby, realizované prostřednictvím internetu. Tento způsob nákupu mívá ovšem i svá úskalí.

Spotřebitelé by měli při výběru zboží či služby vybírat pouze ověřené internetové obchody, zajímat se o kladné reference a ohlasy od jiných spotřebitelů, kteří již v dané prodejně nakupovali či využili jejich služeb. Stejně tak, jako spotřebitelé hledají na obalech výrobků známky kvality, měli by při nákupu přes internet vyhledávat certifikované obchody, které zaručují vyšší míru jistoty. Stejným způsobem by měli postupovat také u nákupů na slevových portálech.

Pokud se přesto rozhodnete nakoupit u neověřeného obchodníka, vždy volte platbu na dobírku, tedy až po dodání zboží. Platby předem jsou v takovém případě velmi rizikové. Při převzetí zásilky od dopravce vždy zkontrolujte neporušenost obalu a porušenou zásilku raději nepřebírejte!

Většina spotřebitelů nakupujících na internetu již ví, že mají tzv. čas na rozmyšlenou, tedy právo od smlouvy odstoupit bez udání důvodu do 14 dnů od převzetí zboží. Někteří spotřebitelé však netuší, že platí i určité výjimky, kdy tak učinit nelze. Jde např. o případy, kdy je zboží upravené na přání zákazníka, nebo v případě audio a video nahrávek či softwaru dodávaného na hmotném nosiči (cd), jestliže spotřebitel poruší originální obal…

V této souvislosti bychom chtěli připomenout, že právo na odstoupení od smlouvy do 14 dnů má ze zákona spotřebitel v případě nákupu na dálku. Pokud ale dárky zakoupí v „kamenné prodejně“, nemůže na toto spoléhat. Řada kamenných prodejen i velkých nákupních řetězců dává před Vánoci spotřebitelům možnost zboží po Vánocích vyměnit či dokonce vrátit.   Pokud si tedy nejste jisti, zda kupujete vhodný dárek, či velikost, zamiřte do obchodu, který Vám v tomto vyjde vstříc nad rámec jeho zákonných povinností.

 

Nabídka úvěrů

S blížícím se Štědrým dnem začíná v mnoha rodinách převládat nervozita. Lidé nechtějí své děti či partnery zklamat tím, že by pod stromečkem nenašli dárky, které si přejí, a tak v mnoha případech podlehnou nabídce lehce dostupných úvěrů, často aniž by předem objektivně zvážili veškeré následky, které takováto smlouva pro ně a jejich rodinný rozpočet, bude do budoucna znamenat. Tyto mohou mít různou podobu, od různých karet, po nákup zboží na splátky nabízené drtivou většinou obchodníků. Nabídky se na nás valí v televizní reklamě, na internetu i z mobilních telefonů.

Inzeráty a nabídky půjček se spotřebitelům snaží namluvit, že půjčit si, je snadným způsobem jak si zajistit „šťastné a veselé Vánoce“. Také jste už někde slyšeli: „Podáme Vám pomocnou ruku“, „Férová a bezpečná půjčka na Vánoce“, „Vrátíme Vám splátky zpět“, „Nechte se odměnit z nákupu Vánočních dárků“, nebo „Vrátíme Vám polovinu úroků“? Vše vypadá tak bezproblémově. Lidé podléhají vidině bezstarostných Vánoc. Pak ovšem přichází leden a nepříjemná realita v podobě pravidelných splátek. Právě neschopnost dostát svým finančním závazkům je největším rizikem každé půjčky. Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z. s. nedoporučuje řešit peníze na Vánoce půjčkou a zejména půjčkou u neprověřené nebankovní společnosti. Důrazně pak varujeme před nebankovními půjčiteli, kteří nepožadují doložení výše příjmu, ani se nezajímají o úvěrovou historii žadatele. Ve výsledku však u těchto drobných půjček zpravidla věřitel přeplatí vysokou cenou. Často totiž zaplatí kromě úroků, i vysoké poplatky za vyřízení půjčky a sjednání smlouvy, za její správu… Neplatí, že malá půjčka rovná se snadné splacení a v případě, že se Vám splácet nepodaří, můžete většinou očekávat vysoké sankce.

 

Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z. s. přeje všem spotřebitelům a obchodníkům klidné prožití svátků v rodinném kruhu a spokojené a nekonfliktní obchodní vztahy v roce 2016.