Standardizace sociálně-právní ochrany dětí

Archiv

MM F-M

9. 12. 2014

 

Standardizace sociálně-právní ochrany dětí

Orgán sociálně-právní ochrany dětí Frýdek-Místek v současné době dokončuje vytváření standardů kvality činnosti orgánu sociálně-právní ochrany dětí (SPOD). Jejich aplikace v praxi bude zahájena od 1.1.2015, kdy začnou být ze zákona závazné. Do konce letošního roku budou k dispozici na webových stránkách Statutárního města Frýdku-Místku v sekci odboru sociální péče Magistrátu města Frýdku-Místku, rovněž budou v písemné podobě vyvěšeny v prostorách oddělení sociálně-právní ochrany dětí a oddělení sociálního poradenství pro mládež ve 2. a 3. nadzemním podlaží v budově Magistrátu města Frýdku-Místku Palackého 115 ve Frýdku-Místku.

V souladu s novelou zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů, nabývá dnem 1. ledna 2015 účinnosti také ustanovení týkající se naplňování standardů kvality sociálně-právní ochrany při poskytování sociálně-právní ochrany.

Účelem standardizace je vytvoření podmínek pro systematickou práci s klientem a sjednocení postupů při práci s ohroženými dětmi a rodinami.  Standardy by měly být nástrojem pro „nastavení parametrů“ kvality poskytované sociálně-právní ochrany dětí.

Sociálně-právní ochrana dětí je odvětvím veřejného práva a v České republice má svoje poslání, které je stvrzeno mnoha zákony a mezinárodními dokumenty. Ochrana dětí je přímo realizována konkrétními sociálními pracovníky na místní úrovni, kteří vykonávají úkony stanovené zákony, musí proto disponovat mnoha dalšími znalostmi a sociálními dovednostmi. Sociální pracovník SPOD zastává klíčovou roli při hodnocení ohroženého dítěte a stanovení intervenčních strategií, ale není jediný, kdo nese odpovědnost za ochranu dětí. V mnoha ohledech nejsou zcela přesně definované kompetence jednotlivých subjektů, které do práce s ohroženou rodinou vstupují. Proto stále více sílil tlak na standardizaci této činnosti, aby byly postupy co nejjednotnější a nejtransparentnější. Zákonodárci vytvořili kritéria pro jednotlivé standardy a na každém orgánu sociálně-právní ochrany v příslušných městech bude, aby tato kritéria naplnil v závislosti na specifických podmínkách svého správního obvodu. Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR vypracovalo dokument ke stanovení počtu zaměstnanců obce s rozšířenou působností zařazených do orgánu sociálně-právní ochrany dětí. Na základě tohoto dokumentu je Magistrát města Frýdek-Místek zařazen do III., nejnáročnější kategorie, s vysokou mírou náročnosti výkonu sociálně-právní ochrany. V této kategorii je doporučené rozmezí 600-800 dětí s trvalým pobytem ve správním obvodu na jednoho sociálního pracovníka, který zabezpečuje sociálně-právní ochranu dětí. Konkrétně pro orgán sociálně-právní ochrany dětí by se jednalo o počet minimálně 26 až 33 sociálních pracovníků. Dále je potřeba připomenout, že ve správním obvodu orgánu sociálně-právní ochrany dětí Magistrátu města Frýdku-Místku bylo dle údajů ČSÚ k 31.12.2012 celkem 20 763 dětí ve věku 0-18 let. V porovnání s příslušnými 205 správními obvody v rámci celé České republiky, včetně zahrnutí hlavního města Prahy, jsme byli na 14 místě. V rámci moravskoslezského kraje dokonce na 2 místě za statutárním městem Ostrava. Magistrát města Frýdku-Místku se uvedený nepříznivý stav snaží průběžně řešit.

V rámci výzvy C2 MPSV ČR byl podán projekt z OP LLZ, který byl zaměřen na podporu standardizace orgánu sociálně-právní ochrany dětí. Schvalovací proces zmíněného projektu proběhl úspěšně.  Statutární město Frýdek-Místek bude mít možnost čerpat finanční prostředky, dle konkrétních podmínek projektu, do výše 7 613 098,04 Kč. Pro dosažení personálního optima, bylo v roce 2014 v rámci projektu zaměřeného na podporu standardizace orgánu sociálně-právní ochrany dětí přijato 10 sociálních pracovníků, kteří se podílejí na přípravě a dále se budou zabývat také vyhodnocování nastavené standardizace činností v sociálně-právní ochraně dětí.

 

Zpracovala: Mgr. Renáta Bohačíková, vedoucí oddělení sociálně-právní ochrany dětí