Velký sportovní úspěch

- BŠŠ Beskydská šachová škola

5. 9. 2014

Ve dnech 27. 8. – 4. 9. proběhlo v Koutech nad Desnou MISTROVSTVÍ EVROPSKÉ UNIE MLÁDEŽE. Mistrovství EU mládeže uspořádal na hotelu Dlouhé stráně z pověření Evropské šachové federace Šachový klub Světlá nad Sázavou ve spolupráci s Šachovým svazem ČR. Chlapci a děvčata hráli v každé věkové kategorii 8-10-12-14-16 let společný turnaj a následně byli vyhodnoceni zvlášť chlapci a zvlášť dívky. Turnaje se zúčastnilo 115 hráčů z šestnácti šachových federací, což zajišťovalo silnou konkurenci. Z Beskydské šachové školy se na šampionát probojovali čtyři hráči – Natálie Kaňáková (U16), Kateřina Fárková (U8), Richard Stalmach (U10) a Lucian Vantuch (U10).

Kateřina Fárková v kategorii U8 skončila celkově na 22. místě a mezi děvčaty na 9. místě. Pro Katku tu bylo první vystoupení na tak prestižní akci. Zpočátku více než hrou byla zaujata prostředím, ale pak zhruba od poloviny turnaje začala ukazovat svou pravou výkonnost a nakonec získala 3,5 bodu z devíti odehraných partií.

Lucian Vantuch v kategorii U10 vybojoval 4,5 bodu a umístil se na 20. místě. Lucian má na kategorii desetiletých ještě jeden rok čas a tak měl především sbírat zkušenosti s plánem získat minimálně 50% bodů. Obojí se Lucianovi nakonec podařilo splnit a ukázal, že je velkým příslibem pro budoucnost.

Richard Stalmach v kategorii U10 získal 5,0 bodu a skončil na 13. místě. Richard je velkým talentem nejen BŠŠ, ale českého šachu vůbec (v roce 2014 = mistr ČR do 8 let a vicemistr ČR do 10 let). Na šampionátu hrál o kategorii výše, než věkem patří a vedl si dobře. První třetina turnaje mu nevyšla podle představ, ale pak se chytil a dokázal, že jeho aktuální výkonnost na desetiletou kategorii stačí. Konečné umístění dává tušit, že je Richard před ME mládeže (říjen, Batumi-Gruzie) v dobré formě a můžeme se těšit na jeho vystoupení.

Natálie Kaňáková v kategorii U16 se ziskem 6,0 bodů skončila na celkovém 3. místě a mezi děvčaty s velkým náskokem na 1. místě!  Natálie odjížděla s ambicí bojovat mezi děvčaty o medailové umístění, ale nakonec díky skvělé formě zle zatápěla i chlapcům o čemž svědčí celkové umístění. Před mistrovstvím ji vůbec nevyšly dva přípravné turnaje a tak odjížděla na MEU v nejistotě, ale především díky její nesmírné bojovnosti, k čemuž se brzy přidala i znovunalezená herní kvalita, se může těšit z dalšího velkého sportovního úspěchu!

Děkujeme hráčům Beskydské šachové školy za jejich bojovný přístup a výbornou reprezentaci Frýdku-Místku.