Zrušení sociálního příplatku se projeví nárůstem počtu klientů na oddělení hmotné nouze zdejšího magistrátu

Archiv

MM F-M

19. 1. 2011

Zrušení sociálního příplatku se projeví nárůstem počtu klientů na oddělení hmotné nouze zdejšího magistrátu

Letošní rok přinese velké změny v sociální oblasti. Novelizováno je 18 právních předpisů. Zaváděná úsporná opatření se dotknou většiny českých domácností. Největší novinky v sociální a pracovní sféře nastaly u nemocenského pojištění, nároku na porodné a v neposlední řadě také další dávky státní sociální podpory – sociálního příplatku.

Sociální příplatek bude s účinností od 1.1.2011 do 31.12.2012 náležet pouze rodinám se zdravotně postiženým členem, tzn. v případech: kdy rodič pečuje o dlouhodobě nemocné dítě, dlouhodobě zdravotně postižené dítě či dlouhodobě těžce zdravotně postižené dítě. A také v případech, kdy alespoň jeden z rodičů je dlouhodobě těžce zdravotně postižený, nebo samotní rodiče jsou nezaopatřeným dítětem, které je dlouhodobě zdravotně postižené nebo dlouhodobě nemocné.

V ostatních případech se v rodinách s nezaopatřenými dětmi, které dosud sociální příplatek pobíraly, poprvé v únoru 2011 sníží celkový příjem a některé rodiny se mohou ocitnout pod úrovní životního minima neboli v situaci hmotné nouze.

Doporučujeme rodinám, kterým bude zrušen sociální příplatek a které se domnívají, že nemají dostatek finančních prostředků k zajištění základních potřeb, zajímat se o možnost podání žádosti o dávky pomoci v hmotné nouzi na odboru sociální péče Magistrátu města Frýdku-Místku na ul. Palackého 115 ve Frýdku-Místku.

Dostatek finančních prostředků je subjektivní pocit každého z nás, proto uvádíme zjednodušený postup, jak si lze předběžně spočítat, zda se Vaše příjmy v rodině nepohybují pod úrovní životního minima rodiny:

Sečtete si všechny příjmy v rodině – mzda, výživné, přídavek na dítě, důchod atd. (pozor – čistý příjem ze zaměstnání však započtěte pouze ve výši 70% měsíční výše, nemocenské dávky a podporu v nezaměstnanosti nebo při rekvalifikaci pouze ve výši 80% měsíční výše). Z celkové výše všech těchto příjmů vypočtěte 30 % a tuto částku odečtěte z celkového příjmu rodiny. Teď si spočtěte částku živobytí rodiny – první dospělá osoba v rodině – 2880,-Kč, druhá dospělá osoba v rodině – 2600,-Kč, děti podle věku: do 6 let 1600,-Kč, od 6 – 15 let 1960,-Kč, od 15 – 26 let 2250,-Kč. A nakonec porovnejte výši celkového příjmu v rodině (sníženou o 30%) s výši životního minima. Pokud je Váš celkový příjem nižší než částka životního minima – můžete být v situaci hmotné nouze.

Příklad: Rodinu tvoří otec, matka a 3 nezaopatřené děti ve věku 3, 7 a 16 let. Otec pracuje a dosahuje čistého příjmu 8 000,-Kč měsíčně. Matka je v domácnosti z důvodu péče o děti, pobírá rodičovský příspěvek 3800,-Kč měsíčně. Na děti jsou vyplácené přídavky na děti v částkách 500,-Kč, 610,-Kč a 700,-Kč. Výpočet příjmu v rodině: z platu otce vypočítáme 70 % – to je 5.600,-Kč, ostatní příjmy sečteme v plné výši, takže celkový příjem v rodině činí 11.210 ,-Kč. Po odečtu 30 % příjmu činí celkový příjem v rodině částku 7847,-Kč měsíčně.
Životní minimum rodiny: otec 2880,-Kč, matka 2600,-Kč, dítě 3 let – 1600,-Kč, dítě 7 let 1690,-Kč a dítě 16 let 2250,-Kč, celkem tedy 11.020 Kč.
Porovnáním příjmu a životního minima rodiny zjišťujeme, že se v daném případě může jednat o rodinu v situaci hmotné nouze.

Je však potřeba upozornit, že jde pouze o orientační výpočet. Sociální pracovníci v případě podání žádosti o dávku pomoci v hmotné nouzi budou zkoumat další skutečnosti – zejména:
– zda je možno zvýšit příjem do rodiny vlastní prací – například započetím výdělečné činnosti u osoby nepracující, zvýšením rozsahu a intenzity výdělečné činnosti aj.,
– zda je možno zvýšit příjem prodejem nebo jiným využitím majetku – rozumí se tím majetek, který nepatří mezi věci, jejichž prodej nebo jiné využití se podle zákona o pomoci v hmotné nouzi nevyžaduje (např. se jedná o základní vybavení domácnosti),
– okruh společně posuzovaných osob ( příklad: sociální příplatek pobírala rozvedená matka, která žije s dítětem v bytě se svými rodiči. Pro nárok na sociální příplatek byla posuzována sama s dítětem, ale pozor, pro účely dávky pomoci v hmotné nouzi bude posuzována i se svými rodiči. Takže pokud tito pracují nebo pobírají důchod, rozvedené matce nemusí vzniknout nárok na žádnou dávku pomoci v hmotné nouzi, i když jí bude sociální příplatek zrušen.)
– odůvodněné náklady na bydlení

O dávky pomoci v hmotné nouzi se žádá na formulářích, které vydává Ministerstvo práce a sociálních věcí – lze je najít na http://portal.mpsv.cz/ .Další informace naleznete v životních situacích na internetových stránkách města http://frydekmistek.cz . Cesta k nim – Občan – životní situace- odbor sociální péče. Informace o řešení životní situace spojené s nedostatkem finančních prostředků je možné získat také z jiných zdrojů – http://www.mpsv.cz/, http://portal.mpsv.cz/soc nebo Vám je podají přímo pracovníci odboru sociální péče na Magistrátu města Frýdku-Místku, ulice Palackého 115 v Místku, II. a III. poschodí.

Odbor sociální péče