Azylový dům BETHEL lidé využívají

Archiv

MM F-M

8. 2. 2006

V těchto dnech, kdy venkovní teploty dosahují hodnot pod bodem mrazu, se hodně diskutuje o bezdomovcích a občanech ve svízelné sociální situaci. Město Frýdek Místek nabízí těmto lidem několik možností ubytování. Jednou z nich je zařízení, které vzniklo v městských prostorách namísto původního přístřeší, nazývá se BETHEL a provozuje ho Slezská diakonie, která si objekt v Místku – Bahně od města pronajala.
Tento azylový dům zde funguje od 1. října 2004. Budova se člení na ubytovnu, přístřeší, noclehárnu a denní centrum.
Město zde provedlo řadu finančně náročných úprav. „V prvním podlaží jsme postavili novou sprchu a sociální zařízení, dále jsme vybudovali žumpu, elektropřípojku a noclehárnu v levé části půdního prostoru. Slezská diakonie zde zřídila kamerový systém, podlahy a přímotopy,“ konkretizovala vedoucí odboru správy obecního majetku Hana Kalužová.
„Ještě v roce 2004, kdy jsme začali fungovat, proběhla městem financovaná rekonstrukce čtyř bytů. Díky tomu je k dispozici celkem osm pokojů s vlastním sociálním zařízením a v každém pokoji se samostatnou kuchyňskou linkou. Tuto část jsme nazvali ubytovnou pro muže. Má kapacitu dvaceti lůžek,“ upřesnil Jan Czudek ze Slezské diakonie.
Noclehárna je určena pouze pro muže. Původní kapacita šestnáct míst byla počátkem roku 2006 navýšena na šestadvacet lůžek. Uživatelé zde mají možnost přechodného ubytování ve čtyřech pokojích. Příjem na noclehárnu je od 17 hodin a opustit ji uživatelé musí do 8. hodiny ranní druhého dne. Během dne mají možnost pobytu v denním centru, kam může přijít každý sociálně potřebný občan. Nabízí možnost hygieny, použít sociální zařízení, pitný režim, zakoupení polévky a kontakt se sociálním pracovníkem. V roce 2005 využilo služeb noclehárny 80 uživatelů a denního centra 155 uživatelů.
Další část azylového domu je přístřeší s kapacitou 16 míst. Přístřeší má společnou umývárnu na chodbě, v pokojích nejsou kuchyňské linky. Jedná se o přechodné ubytování pro rodiny, ženy, muže a matky s dětmi. Služeb ubytování v přístřeší využilo v roce 2005 celkem 49 uživatelů.
Provoz azylového domu zajišťuje personál azylového domu, tedy vedoucí, vychovatelé, vrátný, pečovatelka a sociální pracovnice.
Sociální pracovnice uživatelům pomáhá při jednání s úřady, při vyřízení dokladů, dávek sociální péče, podání žádosti o umístění do domova důchodců apod. Poskytuje poradenství sociálního a právního charakteru. Uživatelé jsou motivováni, aby si hledali bydlení a zaměstnání.
Každý obyvatel azylového domu je povinen dodržovat domovní řád, např. udržování pořádku v osobních věcech. Platí zde zákaz vnášení alkoholu a omamných látek, zákaz být pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek v budově azylového domu apod. Za porušení ustanovení domovního řádu mohou být uživatelé z azylového domu vyloučeni.

Azylový dům má čtyři stupně ubytování a každý z nich je cenově dostupný pro sociálně potřebné občany, kteří se ocitli bez domova a jsou v evidenci úřadu práce. „Můžeme konstatovat, že v azylovém domě Bethel Frýdek-Místek v roce 2005 byla celoročně plně využita kapacita a že úroveň poskytovaných sociálních služeb odpovídá standardům kvality poskytovaných služeb,“ uzavřel Czudek.