CENA MĚSTA ČTYŘEM OSOBNOSTEM FRÝDKU-MÍSTKU

René Stejskal

24. 6. 2024

Cenu města za rok 2023 převzali laureáti z rukou primátora Petra Korče (Naše Město F-M) v Rytířském sále frýdeckého zámku v úterý 18. června. „Cenu získaly významné osobnosti za svou činnost a tvorbu, ale také chlapec, který aktivně pomohl staršímu člověku a přispěl k záchraně jeho života,“ řekl primátor Petr Korč. 

Cena města v oblasti výtvarné umění a architektura byla in memoriam udělena Jaroslavu (Jaro) Čermákovi (1895–1945). Tento významný architekt a stavitel ve městě vyprojektoval a postavil řadu veřejných i soukromých staveb a chaty na Prašivé a na Beskydu. Koncem května 1945 byl bez důkazů obviněn z kolaborace, internován a dozorci umlácen lopatou. Jeho vražda se nikdy nevyšetřila.  

Cenu za něj převzal příbuzný Vladimír Šlapeta, architekt a historik. „Děkuji za celou rodinu za toto ocenění. Jsme za to velmi rádi, je to určité zadostiučinění a ohodnocení práce Jaro Čermáka. Také se ukázala se pravda ohledně jeho smutného konce,“ řekl Vladimír Šlapeta.

Cenu města za přínos v oblasti kultury a hudby obdržela Radka Kulichová, která stála u zrodu Městského folklorního festivalu Frýdek-Místek a Sborových hudebních dílen. Na organizaci folklorního festivalu se podílela přes 20 let, Sborové hudební dílny organizuje do současné doby, přičemž proběhlo již 15 ročníků. Do roku 2017 působila jako předsedkyně Dětského folklorního souboru Ostravička. „Největší zásluhu na zorganizování folklorního festivalu mají Eva Geryková a Stanislav Novák, kteří už bohužel mezi námi nejsou. Začínali jsme víkendovou akcí a třemi zahraničními soubory. Postupně se to nabalovalo až do dnešní podoby. Těší mě, kolik dětí tančí v souborech. A musím říct, že mě moc potěšilo, když po zveřejnění laureátů cen ve zpravodaji se mi ozvali bývalí členové a blahopřáli mi,“ usmívala se Radka Kulichová.

Cenu města za přínos v oblasti Záchrana lidských životů převzal Zdeněk Matuszek. Od svých 17 let protestoval proti bývalému režimu, podepsal Chartu 77, rozmnožoval samizdatovou literaturu.  Za své činy byl v roce 1977 odsouzen a nemohl studovat na středních školách v bývalém Severomoravském kraji. V listopadu 1989 organizoval ve frýdecké mostárně generální stávku a podílel se na založení Občanského fóra. Po roce 1989 byl rehabilitován a začleněn do 3. odboje. „Když se ohlédnu, nic bych nedělal jinak. Spíše lituji, že jsem toho mohl udělat více,“ uvedl Zdeněk Matuszek.

Cenu rovněž za přínos v oblasti záchrana lidských životů převzal Vojtěch Polášek. Loni v srpnu jako devítiletý projížděl s maminkou Frýdkem-Místkem. Z okna auta si všiml starší paní ležící na chodníku. Upozornil maminku, která ihned zastavila, poskytla ženě v nouzi nezbytnou první pomoc a přivolala záchrannou službu. Zarážející na celé situaci bylo, že kolem seniorky prošlo několik lidí, ale zůstali k situaci lhostejní. Vojtův zájem o dění kolem sebe, aktivita a ochota zajistit člověku v nesnázích pomoc jsou v dnešním lhostejném světě pro každého dobrým příkladem duchapřítomného a správného občanského jednání. Jsem rád, že jsem pomohl zachránil seniorku, která ležela na chodníku. Poprvé jsme takto někomu pomohl, ale udělal bych to znovu,“ potvrdil Vojtěch Polášek. „Má velký smysl pro spravedlnost, pomáhá, zachraňuje, občas se vloží do nějaké záležitosti, aby sjednal nápravu, až kvůli tomu donesl domů poznámky ze školy,“ usmála se maminka Lenka Polášková.

Všem, kteří přebírali Cenu města, kromě primátora poblahopřáli náměstci primátora Marcel Sikora, Lukáš Slíva (oba SPOLU), Jiří Kajzar a Miroslav Bártek (oba Naše Město F-M).