Čipování psů by se vyplatilo

Archiv

MM F-M

7. 9. 2005

Rada města doporučí 19. září zastupitelstvu, aby schválilo novou obecně závaznou vyhlášku o trvalém označování psů.
Částka, kterou nyní ročně město vynaloží za odchyt zatoulaných psů a jejich ustájení se blíží milionu korun. Čipy, které by podle vyhlášky postupně nahradily psí známky, by mnoho problémů podle zkušeností z jiných měst vyřešily. „Ostatní města, kde se čipování zavedlo, nakonec vydělala. Kdybychom na toto řešení přistoupili, odpadla by nám řada potíží s neukázněnými chovateli. Někteří se například při kontrole vymlouvají na to, že mají zvíře půjčené. Na sídlišti Slezská jsme dokonce zjistili, že čtyřicet procent psů je zde drženo načerno,“ nastínil situaci ředitel městské policie Václav Buček a dodal, že to je jen příklad z řady fint, které pejskaři zkoušejí.
Pořízení čipu by lidem hradilo město. Pokud by odmítli a jejich zvíře se později zaběhlo, městští policisté by ho čipem označili dodatečně, avšak náklady by už musel držitel psa zaplatit sám. Pokud by se chtěl pak vymluvit třeba na to, že jeho čtyřnohý miláček čip nemá z důvodu přihlášení v jiné obci, musel by se prokázat známkou, kterou zakoupil tam.
„Všechno se tím velice zrychlí. Z čipu si přečteme rychle a snadno veškeré potřebné údaje o psovi. Výhody tohoto systému už zaznamenali v Karviné, kde nyní počet zatoulaných psů klesl na minimum,“dodal Buček.
„Je možné, že zastupitelé o návrhu povedou širokou diskuzi, protože i mezi nimi jsou pejskaři, kteří se třeba na tuto problematiku dívají z jiného úhlu. Věřím ale, že nakonec dojdeme ke společnému závěru, a to, že čipování bude pro město velkým plusem,“ uvedla starostka Eva Richtrová.
Město Frýdek-Místek eviduje asi 4500 psů. Čipování by městskou pokladu stálo kolem 2 milionů korun.