DOVOLÁNÍ MĚSTA V KAUZE NEVÝHODNĚ PRODANÝCH POZEMKŮ BYLO ÚSPĚŠNÉ

René Stejskal

19. 5. 2024

Nejvyšší soud rozhodl ve prospěch města, které podalo dovolání v případě pozemků prodaných za extrémně sníženou kupní cenu pro zřízení potápěčského centra na sídlišti Riviéra.

Případ podivně prodaných pozemků z roku 2010 se tak vrací na začátek a městu se otvírá cesta mimo jiné k navracení pozemků. Protože sídliště Riviéra trpí akutním nedostatkem parkovacích míst, mohlo by na těchto pozemcích být zřízeno parkoviště.

Potápěčské centrum jako zástěrka pro získání levných pozemků – takto by se dala charakterizovat kauza z doby působení sociální demokracie ve Frýdku-Místku. Radnice pod vedením sociální demokratky Evy Richtrové prodala v roce 2010 tyto pozemky za výrazně sníženou kupní cenu spolku SCUBA FM založenému dalším členem sociální demokracie. Pozemky získal za 200 Kč za m², zatímco obvyklá cena v roce 2010 činila v tomto místě 800 Kč za m². Celkem se prodaly téměř čtyři tisíce metrů čtverečních. Rozdíl v neprospěch města činil 2 350 800 Kč.

Podmínkou bylo vybudování sportoviště, které bude sloužit veřejnosti po dobu 15 let. V místě mělo být postaveno potápěčské centrum, v němž se však žádné aktivity nekonají, místo je oplocené a zarostlé, pozemky leží ladem. Po uplynutí 15 let může spolek s pozemky libovolně nakládat.

Podepsaná smlouva se spolkem se navíc lišila od rozhodnutí zastupitelstva města, kterým bylo uzavření kupní smlouvy schváleno. V jiném, již ukončeném soudním řízení soud rozhodl, že město nemá nárok ani na smluvní pokutu za porušení povinnosti spolku vybudovat a provozovat potápěčské centrum na prodaných pozemcích, neboť kupní smlouva je v této části neplatná. Dovolání v tomto řízení je postaveno na faktu, že kupní smlouva je neplatná celá z důvodu neplatného ujednání o smluvní pokutě, která byla sjednána právě s ohledem na případné neplnění povinnosti spolku vybudovat a provozovat potápěčské centrum, a měla dorovnat městu obvyklou kupní cenu. Smluvní pokuta tak byla spojena s kupní cenou i povinností spolku a bez jejího ujednání by město kupní smlouvu neuzavřelo. S tímto názorem se ztotožnil i nejvyšší soud.

V kostce shrnuto – smlouva byla nastavena tak nevýhodně, že žádné vedení města, které se stará o městský majetek s péči řádného hospodáře, by ji nemohlo podepsat. V tomto případě ale na straně prodávajícího, tedy města, a na straně kupujícího byli v roce 2010 členové ČSSD.

Kauzu před časem popisovaly Hospodářské noviny a Aktuálně.cz a na webu je dodnes k dohledání článek hovořící o propojení předsedy spolku SCUBA FM Alexandra Čuby a bývalého náměstka primátora Frýdku-Místku za ČSSD a pozdějšího předsedy Úřadu na ochranu hospodářské soutěže Petra Rafaje, který podle autorů vylobboval milionovou dotaci na výstavbu provozní budovy potápěčského centra.