Druhou nejúspěšnější moravskou školou je ITF při 8.ZŠ!

Miroslav Sykora

3. 12. 2006

Sportovci ze Školy TaeKwon-Do ITF Frýdek-Místek, především děti a mládež do 18 let, svými výkony mezi 420 soutěžícími při vrcholné akci Českého svazu TaeKwon-Do ITF zajistili 5.příčku v hodnocení úspěšnosti mezi 23 školami. Jde o velký úspěch. Dále se dočtete      Jednu z prvních medailí na republikové úrovni a také naši první sobotní medaili, vybojoval Kristián Tvrdík, bronzovou v sestavách žáků mezi zelenými a zelenomodrými pásky. Necelý měsíc na to získal zlato na oblastní soutěži Severní Moravy ve F-M 25.11.2006. Zlatou medaili na MČR získala Denisa Morysové ve stejné kategorii žákyň! Pro srovnání, dva týdny před tím získala zlato na setkání STM ve F-M 21.10.2006 její sestra Lucie Morysová a podařilo se jí na tomto MČR umístit hned za sestrou, na 2.místě!! Obě jsou mimořádně úspěšné na republikovém poli! Obrovského úspěchu dosáhla Kateřina Krčová, která si nenechala děvčata utéct a stanula na 3.stupni vítězů! Skvělé ambice pro tým žákyň do týmových sestav, jak to asi dopadne? Obhájí děvčata loňské stříbro? Naděje byly naplněny na více než 100%. Obrovskou radost způsobily ziskem zlatých medailí v sestavách, výkon podpořily Nikola Damková a Daniela Piskořová! Na jejich přípravě se zejména podílel Ondřej Ondruško, vedoucí skupiny B. Trenérka Jana Hoňková zase mnoho času věnovala přípravě nováčků na MČR – týmů žáků, složených zejména z řad palkovických bojovníků (nutno poznamenat, že cvičí teprve rok) … a získali stříbro v soutěži týmových sestav! Kristián Tvrdík a Bernard Tvrdík (3. ve T-Ki na STM, oba z 8.ZŠ), Filip Hubík, Lukáš Streit, Jan Prokop (všichni Palkovice), + náhradník Marek Mojžíšek, to jsou kluci, kteří se o úspěch zasloužili. V sestavách mezi juniory se zelenými a zelenomodrými se dokázal probojovat do finále a dokonce zvítězit Tomáš Mamula. Toto je jeho obrovský individuální úspěch. Takového dosáhl i František Chromják, mezi modrými a modročervenými! A to byla nečekaná medaile. Po jeho bronzu ve sportovním boji na STM setkání jsme čekali úspěch v boji, nikoli v sestavách. Obrovské překvapení a viditelné zlepšení Franty. Kluci se snad domluvili, že nás ohromí, a tak 3x zvítězil i Petr Velčovský a získal svůj bronz v sestavách, možná první republiková medaile v Tulech! Červený pásek však vyžaduje ještě lepší techniku, máš na to. Dále v sestavách působil úspěšně Petr Kupčák. Již jednou dokázal celou kategorii vyhrát. Tentokrát byl opět ve finále, získal cenné individuální stříbro. Kategorie byla velmi nabitá. V kategorii černých pásů I.Danu mimořádné zlepšení technické úrovně potvrdila Kačka Kolářová (jun. repre) – bronz v juniorkách a Radek Košátko (dříve jun. repre) – stříbro v seniorech. Na zlepšení našich bojovníků v technickcýh sestavách se nejvíce podepsal náš Mistr světa Michal Košátko, který zařadil sestavy do programu závodních tréninků.      Velmi, velmi cenné ostruhy získává ve sportovním boji Marek Mojžíšek. V kategorii žáků do 50 kg získal bronzovou medaili. Oceňuji zde jeho poctivost a tréninkovou docházku a nutno zveřejnit, že je také republikově úspěšným šachistou (4.příčka v ČR)! Víťa Lorenc má republikový bronz ve váze B do 63 kg. Je před zkouškou na červený pásek, bude však muset více zabrat na své technické přípravě, i když získal 21.10.2006 stříbro v sestavách na STM setkání. Junior Zdeněk Weselowski obsadil ve vyšší váze B nad 70 kg stejnou příčku jako jeho kamarád Víťa. Dtto platí pro Zdeňka, technická úroveň pro případný červený pásek musí být lepší. Český junio. reprezentant Filip Gavlas zvítězil v kategorii A do 63 kg. Velkým rivalem mu je Jan Vrchovecký, kterého zase dva týdny předtím ve finále předčil také náš nový adept repre. Rostislav Pešák na STM setkání (zde rovněž bronz ve T-Ki). Zde na MČR se na 3. místě umístil adept repre. Tomáš Chmel, dříve jeden z nejúspěšnějších žáků České republiky. Tento svůj stín však nadějný bojovník již 2 roky nepředešel. Rok 2007 pro nej může být posledním vagónem pro možný nástup do jedoucího expresu z Frýdku-Místku do světa. Jeho bratr Stáňa Chmel (nedávno junio. repre.) již dosáhl technického stupně Dan (dříve tomu bylo jinak, Tomáš měl vyšší stupeň). V kategorii sportovní boj juniorů A do 70 kg se probojoval do finále a získal po boji s mistrem světa Jurajem Haasíkem stříbro, čímž si zřejmě řekl o nominaci do seniorské repre. Dříve také junio. repre. Radim Koziar, svědomitý asistent výchovy mládeže ve Frýdku-Místku, získal bronzovou medaili také v této kategorii. Nová adeptka junio. repre. Jana Koloničná získala na MČR bronzovou medaili v áčku do 60 kg. Ji a Rosťu čeká důležitá příprava na případný černý pás I.stupně (zkoušky červen 2007). Bez něj není možná reprezentace země. Kačka Kolářová se umístila na druhém třetím místě jako Jana, o třetí místo se v korejském bojovém umění nesoutěží. Na prvenství ve sportovním boji juniorů (jakož i mladých talentů Severní Moravy) bych si s klidem meditujícího jogína bez obav vsadil desetinu měsíčního platu manažera mezinárodní společnosti, rovnající se mému měsíčnímu příjmu v nadnárodní finanční instituci, působící v České republice 😎 Opět zvítězili naši svěřenci vedení Mistrem světa 2005 a nejúspěšnějším seniorem Evropy 2006. Děkujeme týmu i jemu. Jeho bratr Radek, jde minimálně v jeho stopách, protože seniorská bronzová medaile ve sportovním boji do 80 kg a odhodlanost postavit se Mistru světa a několikanásobnému Mistru Evropy Janu Mračkovi bez obav do ringu se cení. Radek je bojovník a pár zkušeností mezi seniory v podobě několika závodů z něj udělají Mistra … počkáme si jakou visačku tento titul bude mít … za měsíce roky si vzpomeňte na tento článek, ju? 😎      Ve speciálních přerážecích technikách se tito naši junioři dokázali také prezentovat skvěle a vyskákali zlato. Jmenujme také Lumíra Kunze, který ještě nebyl v článku uveden. Rád oceňuji jeho svědoitost k tréninkům, které navštěvuje zdaleka a musí za TaeKwon-Do ITF cestovat. Výtečně skákala Deniska – 1. místo a Lucka – 3. místo. Aniž bychom se této disciplíně příliš věnovali, dokázaly to! Mají mimořádný talent. Hlavně dál poctivě trénovat a hlavně disciplína nesmí chybět, uvnitř sebe! Gratuluji! Tým našich žákyň (dvě jmenované + Nikola Damková) také v této disciplíně získal stříbrné medaile! No a Radek Košátko, jelikož patří mezi velmi univerzální závodníky, dokázal získat stříbrnou medaili ve skocích do výšky a dálky, tato disciplína má velkou prestiž díky dřívějším světovým a evropským úspěchům šampiónů Jaromíra Michla, Jiřího Teslíka, Juraje Hasíka nebo i našeho Kamila Vyviala, který jednou Mistra světa dokázal porazit.      V silovém přerážení desek ve stojanu jsme získali jen dvě medaile a to díky Nelči Chamrádové, bronzovou mezi juniorkami B a díky Janči Koloničné, stříbro mezi juniorkami A. Muži jsou slabí. Nějak jsme Wirok i zapomněli cvičit.      Nejlepšími v ČR mezi žáky se stali: Marián-Daniel Rolník (Velešín) – Mistr ČR 2006, Denisa Morysová (Škola TaeKwon-Do ITF Frýdek-Místek) – Mistryně ČR 2006, Lucie Wnuková (Karviná) – Mistryně ČR 2006 v juniorkách B, Josef Linhart (Karviná) – Mistr ČR 2006 v juniorech B, Linda Deutschová (Sonkal Praha) – Mistryně ČR 2006 v juniorkách A, Juraj Hasík (Třeboň) – Mistr ČR 2006 v juniorech A, Kristýna Pravdová (Opava) – Mistryně ČR 2006 v seniorkách B, Martin Konrád (Týnec n. S.) – Mistr ČR 2006 v seniorech B, Věra Khunová (Hwa Rang Praha) – Mistryně ČR 2006 v seniorkách A, Alan Kajzar (Ostrava) – Mistr ČR 2006 v seniorech A. Pohár za nejúspěšnější školu Mistrovství ČR po šesté v řadě za sebou získala Škola TaeKwon-Do ITF Tong-il České Budějovice, druhé místě celkově patří týmu Sonkal Praha, třetí místo patří Clubu ITF Brno, 4. příčka Ge-Baek Hosin Sool Praha. Za pátou příčku taekwon-distů ITF trénujících při 8.ZŠ ve Frýdku-Místku děkuje tým trenérů Mirek Sýkora, Jana Hoňková, Michal Košátko, Ondřej Ondruško a Adam Kratochvíl, se svými asistenty.      Jelikož seniorští závodníci jako Jana Žylová, Jana Hoňková a Michal Košátko, připravující se tak jako naše mládež na 8.ZŠ, věnuje nejvíce energie státní reprezentaci ČR nebo vedení tréninkových skupin ve F-M, nemohli se účastnit bojů o medaile. Jana H. dokonce v náročném posledním čtvrtletí r. 2006 dokončila studium trenérské školy při FTVS UK v Praze, Michal K. již vyčerpal veškerou dovolenou ze svého zaměstnaneckého poměru v Ostravě u významné nadnárodní společnosti a Jana Ž. dtto, pracuje v Ostravě. Rovněž Mirek Sýkora a Kamil Vyvial mají jiné pracovní povinnosti pro TaeKwon-Do ITF, vůči svazovým soutěžím resp. vůči reprezentaci ČR. Seniroskou vlajku tak držel na MČR jen Radek Košátko. Nutno dodat, že Frýdek-Místek měl jedny z nejúspěšnějších seniorských závodníků od roku 1998 zhruba do roku 2002. I TAK, POUZE O JEDNU STŘÍBRNOU MEDAILI UNIKLA LETOS 4. PŘÍČKA V ČR. Postarali se o to zejména mládežníci, za což jim patří dík.      Vkusné a vítané exhibiční vystoupení při MČR připravili Mirek Sýkora, Peter Lazorik, Michal Kindl, Zdeněk Adamojurka a Ilona Hambergerová, jakož i tým žákyň Frýdku-Místku z 8.ZŠ. Program složený ze sebeobran, týmové sestavy, z boje proti noži a z prezentace sebeobran 2 muži X 1 žena, jakož i přerážení desek, sklidil hlasitý potlesk více než 400 zainteresovaných. Vystoupení kvitoval i mistr Hwang Ho Yong, VIII.Dan, instruktor výuky TaeKwon-Do ITF pro celou Českou republiku.      Pozn: V roce 2007 budou na všech soutěžích v ČR aplikována nová pravidla International TaeKwon-Do Federation. Autor: Miroslav Sýkora