Archiv

Antonín Surma

14. 1. 2007

Krajský přebor družstev starších žáků v šachu

Dům dětí a mládeže Frýdek-Místek ve spolupráci s Beskydskou šachovou školou uspořádal v sobotu 13.ledna 2.turnaj „Krajského přeboru družstev starších žáků“. Jedná se o dlouhodobou soutěž, ze které vítěz postupuje pro sezónu 2007/2008 do 1.ligy mladšího dorostu. Celkem se turnaje ve Frýdku-Místku zúčastnilo 11 týmů z šesti měst. V sázce byly nejen poháry a medaile za celkové umístění v 2.turnaji, ale především body do dlouhodobé tabulky.

Družstva byla čtyřčlenná a hodnotilo se „olympijským způsobem“, tj. do tabulky se družstvům započítalo tolik bodů, kolik v utkáních vybojovala za šachovnicemi, např. při výhře 3,0 – 1,0 má vítěz 3 body a poražený 1 bod.

Mezi favority na zisk cenných trofejí se řadily především týmy z Orlové, Havířova a Frýdku-Místku. Od prvních kol však bylo jasné, že s nejlepší formou nastoupila družstva Beskydské šachové školy „1“ + „2“ a TJ Slovan Havířov „A“. Všechny tři celky vyhrávaly jedno utkání za druhým a tak nebylo pochyb, že o vítězi rozhodnou vzájemné zápasy nebo jemné zaváhaní. Po pěti odehraných kolech již se silami nestačila „rezerva“ Beskydské šachové školy a obsadila celkové 3.místo, což je velký úspěch! Družstvo se opíralo především o výkony na 3.šachovnici hrajícího Ondřeje Boka, který dokázal získat 6,0 bodů ze 7 partií a na 1.šachovnici hrající Kláry Zemkové, která uhrála s nejsilnějšími soupeři pěkných 5,0 bodů. Na druhém místě skončilo hlavní družstvo Beskydské šachové školy, tým měl sice ambice na vítězství, ale bohužel Pavel Walek a Veronika Nováková zbytečně ztratili cenné body, které v konečném součtu chyběly. Ve výborném světle se předvedl především Vladimír Biolek, který získal 100% – 7,0 bodů. Pěný výkon uhrál na 1.šachovnici Tomáš Medvec 5,5 bodů. Nakonec tedy zvítězili šachisté TJ Slovan Havířov a sportovně je třeba uznat, že vítězství to bylo zasloužené. Havířov měl vyrovnanější kádr a větší vůli po vítězství.

Další turnaj se odehraje 24.2. v Opavě a měl by definitivně určit postupujícího do 1.ligy mladšího dorostu.

Podrobnosti o samotném turnaji a šachovém dění ve Frýdku-Místku najdete na webových stránkách Beskydské šachové školy – www.chessfm.cz .