Jen „bramborová medaile“

Antonín Surma

12. 12. 2006

Medaile unikla jen o vlásek

Členové Beskydské šachové školy reprezentovali na „Mistrovství České republiky v bleskovém šachu 2006“. Hrálo se v sobotu 9.12. se v Praze v Kongresovém sále ČVUT. Město Frýdek-Místek mělo jako jedno z mála měst zastoupení ve všech kategoriích.

V kategorii žen, jak jsme již v jiném článku upozornili, si výborně vedla a roli favoritky potvrdila, frýdecko-místecká mezinárodní mistryně Jana Jacková (nyní hrající za TŽ Třinec). S převahou mistrovství vyhrála a může se pyšnit dalším získaným mistrovským titulem. Členky BŠŠ Táňa Holušová a Kristýna Novosadová se v turnaji neztratily. Zvláště Táně se hra dařila a obsadila pěkné 13.místo (6,5 bodů). Kristýna se hůře vypořádávala s tempem 5 minut na partii a skončila se ziskem 4,0 bodů na 24.místě.

V kategorii mužů zajímavě k účasti přišel vedoucí naší výpravy v Praze mistr fide Stanislav Jasný, kterému byla účast nabídnuta přímo v hracím sále 5 minut před startem mistrovství, když jeden z nominovaných hráčů náhle odstoupil. Stanislav Jasný, ač bez jakékoliv přípravy, potvrdil, že má poslední týdny výbornou formu a v turnaji zaznamenal řadu dílčích úspěchů i nad velmistry. Přestože byl nasazen v třetí třetině startovního pole, výbornou hrou vybojoval 6,5 bodů a skončil na celkovém 18.místě.

V kategorii mládeže (do 18 let) si skvěle vedl teprve šestnáctiletý Vojtěch Rojíček, který dokázal po celou dobu turnaje být první či druhý. Naneštěstí nový hrací systém , kdy se po základní části turnaje utkají první čtyři hráči tabulky v semifinále a následně vítězové ve finále, Vojtovi vůbec nevyšel. V semifinále sice po boji remizoval 1,5 – 1,5 , ale rozhodovala třetí partie, ve které musel zvítězit, naneštěstí však jen remizoval. V souboji o 3.místo již nenašel klid a byl poražen. Přesto „bramborová medaile“ za 4.místo je pěkným úspěchem a jistě Vojtu podpoří v nelehké tréninkové práci.