JSME CENTREM UMĚLECKÉHO SMALTU. AKCE PRO DĚTI I DOSPĚLÉ

René Stejskal

28. 7. 2023

Dílna uměleckého smaltu díky pomoci města Frýdku-Místku našla nové sídlo a potřebné zázemí právě ve Frýdku-Místku, kam se letos v lednu přestěhovala z Frýdlantu nad Ostravicí.

V Dobrovského ulici využívá prostory, které jsou o 100 metrů čtverečních větší než původní dílna. Město Frýdek-Místek podpořilo činnost dílny částkou 500 tisící korun určenou na nájemné, energie, režijní náklady, nákup materiálu a technického vybavení.

„Svět se mění, a tak bylo také třeba změnit přístup k zachování kulturního technického dědictví, kterým smaltárenství v Beskydech je. Pod Lysou horou se demograficky výrazně změnila skladba obyvatel a také ekonomické možnosti, včetně útlumu průmyslu a zaměření na turismus. Umělecký smalt je především činností řemeslnou a pro své udržení potřebuje novou generaci. Volba, kam přesídlit, byla jasná – nejbližší velké město, které je navíc historicky se smaltem propojeno nejvíce,“ uvedl technolog a vedoucí workshopů Marek Pražák.

V dílně působí světové špičky uměleckého smaltu jako jsou Petr Bednář nebo Eva Kučerová-Landsbergrová a významní umělci ze Slovenska nebo Polska. V dílně realizují své prostorové projekty také architekti z celé České republiky.

Dílna se nespecializuje pouze na významné umělce, ale pracuje i s mládeží. Díky učitelce ZUŠ Frýdek-Místek a člence dílny Aleně Musilové se prohloubila spolupráce s výtvarně nadanými žáky této školy a dílna navázala spolupráci i s dalšími frýdecko-místeckými školami. Organizuje také kurzy uměleckého smaltu pro veřejnost

„Přihlásit se může kdokoliv, kdo má o tuto výtvarnou techniku zájem, neboť kurzy vedou vždy naši členové, kteří jsou profesionály, ve většině případů s pedagogickým vzděláním. Stačí si na našich stránkách vybrat termín a přihlásit se,“ dodal Marek Pražák.

Ke stálým akcím díly patří sympozium českých umělkyň Naplech, které dvakrát ročně přijedou na pár dnů do dílny tvořit. Do dílny jezdí rovněž profesoři a studenti Katedry umění Univerzity Slezské v Polském Těšíně, s nimiž dílna pořádá mezinárodní výstavy.

„Dílna uměleckého smaltu má neskutečný potenciál a díky přestěhování do Frýdku-Místku se promění ve skutečnost projekty, jako je stálá reprezentativní výstava historických smaltovaných produktů z let 1890 až 1970, která může získat statutu národního technického dědictví, anebo výstava sbírky uměleckých artefaktů vytvořených na sympoziích uměleckého smaltu. Vítám také propojení a spolupráci se školami ve Frýdku-Místku,“ uvedl primátor Petr Korč (Naše Město F-M). Ve dnech 14. až 18. srpna pořádá dílna letní příměstský tábor zaměřený na ilustrace k pohádkám o Frýdku-Místku vytvářené technikou uměleckého smaltu. Děti povedou tři uznávané umělkyně a ilustrátorky Ľuby Suchalová Harichová ze Slovenska, Josefine Pavlik z Německa a „domácí“ Eva Kučerová-Landsbergrová. Přihlášky je třeba podat do 1. srpna. Podrobnosti najdete na facebooku Dílna Uměleckého Smaltu.

Ilustrační fota: Dílna uměleckého smaltu