K VYTÁPĚNÍ MĚSTA UŽ NESLOUŽÍ UHLÍ. FRÝDEK-MÍSTEK HO PŘESTAL SPALOVAT JAKO 1. VELKÉ MĚSTO V KRAJI

Jana Musálková Jeckelová

19. 7. 2024

Vytápění města uhlím je ve Frýdku-Místku minulostí. Jako první z velkých měst v kraji má dokončen proces ekologizace teplárny, která nyní vyrábí teplo pro domácnosti a další odběratele z biomasy a zemního plynu.

Místo uhlí biomasa a zemní plyn. Ve Frýdku-Místku došlo k velké změně v rámci vytápění města. Teplárna společnosti Veolia Energie završila proces ekologizace a zcela se od uhlí odklonila. 18 300 domácností a další odběratelé, například školy, nemocnice a další, nyní získávají teplo vyrobené z palivového mixu biomasy a plynu.

„Završení dekarbonizace teplárny představuje splnění odklonu od uhlí s obrovským předstihem. Jsme tak mezi prvními velkými městy v rámci ČR, kterým se podařilo zbavit závislosti na uhlí. Nemalým benefitem pro občany bude samozřejmě další významné snížení emisí, které se projeví na tolik potřebném zlepšení ovzduší. Díky tomu, že se již nespaluje uhlí, není nutné platit emisní povolenky. Díky nízkým emisím se nám opět podaří dosáhnout výhodné ceny tepla, která byla doposud nejnižší v rámci republiky. Důležité je také zmínit soběstačnost tohoto systému, úplný výpadek plynu jsme schopni přestát jen s kotlem na biomasu,“ sdělil Petr Korč, primátor statutárního města Frýdku-Místku.

Frýdek-Místek získával zhruba polovinu tepla z biomasy již v uplynulých letech.

„V nastávající sezóně 2024/2025 budeme už dodávat teplo primárně z biomasy, doplněné o zemní plyn. Aktuálně máme v provozu kotel K4 o výkonu 18 MW na biomasu a kotle K2, K3 na zemní plyn – každý s výkonem 50 MW. Do přechodu na tento model jsme investovali přibližně 500 milionů korun, naše plány na rozvoj a další zefektivnění výroby tepla a elektřiny tím však rozhodně nekončí. Přechod na biomasu a zemní plyn je potvrzením ekologizace teplárenství v kraji, která nám navíc umožňuje dodávat tepelnou energii občanům Frýdku-Místku za konkurenceschopných cenových podmínek i při obecném nárůstu cen paliv a dalších vstupů. Pro obyvatele Frýdku-Místku umíme nabídnout jednu z nejpříznivějších cen v ČR,“ prozradil Jakub Tobola, obchodní ředitel skupiny Veolia.

Přechod z uhlí na ekologická paliva je rovněž krokem, kterým Veolia Energie plní strategický cíl Moravskoslezského kraje. V případě biomasy navíc jde o uhlíkově neutrální proces, kdy se vyrovnává objem CO2 spotřebovaný rostlinami při jejich růstu a CO2 vzniklý při ekologickém spalování.

„V teplárně je v případě biomasy nejčastěji využívána štěpka, která vzniká jako odpadní produkt při zpracování dřeva. Využívá se přitom pouze odpadní dřevo, které už nemá jiné využití,“ dodal náměstek primátora pro územní plánování a rozvoj, stavebně správní činnosti, ekonomický rozvoj a podnikání, dotace a integrované teritoriální investice, životní prostředí a zemědělství Lukáš Slíva (SPOLU), s tím, že výhodou biomasy je její místní dostupnost, a zpracování tohoto odpadu ze dřeva tak navíc podporuje i zaměstnanost v regionu.

Teplo a teplou vodu po Frýdku-Místku rozvádí společnost DISTEP a.s. Je dodavatelem 85 % tepelné energie ze soustavy centrálního vytápění na území města Frýdku-Místku. Tepelnou energii nakupuje od společnosti Veolia Energie ČR, a. s.