Město s úklidem chodníků pomáhá, odpovědni jsou však majitelé domů

Archiv

MM F-M

17. 2. 2005

Z mnoha podnětů občanů je patrné, že by rádi věděli, kdo je zodpovědný za stav chodníků ve městě a kam se obrátit v případě, že se jim zdá jejich údržba v zimním období nedostatečná. Věc není úplně jednoduchá.
Město Frýdek-Místek má ve svém vlastnictví 170 kilometrů chodníků. Už tato cifra by měla být důvodem zejména k časové shovívavosti v dobách, o kterých se dá mluvit jako o kalamitních. Takovou kilometrovou porci nelze uklidit najednou a v krátkém časovém intervalu. I proto mají také chodníky, podobně jako cesty, svou kategorizaci a lhůty pro odstranění závad. „Nejkratší interval je stanoven na tři hodiny po vzniku závady a týká se prostor u nemocnice a úřadů státní správy,“ vysvětlil vedoucí odboru dopravy Miroslav Hronovský. Připomíná však málo známý fakt, že i když město zajišťuje úklid chodníků prostřednictvím technických služeb TS a.s., platí ustanovení, podle kterého je za škody vzniklé závadou ve schůdnosti zodpovědný majitel nemovitosti, s kterou chodník hraničí. Město má tedy stoprocentní povinnost o chodníky se postarat pouze tehdy, jestliže současně sousedí s nemovitostí, která městu rovněž patří. Ve zbytku případů je to jeho dobrá vůle, respektive politické rozhodnutí radnice, která chce občanům tuto službu zabezpečit. Na celoroční údržbu veškerých komunikací je přitom vynakládáno deset milionů ročně. „Navzdory ustanovení, kdy je odpovědným majitel přilehlé nemovitosti, se město nezbavuje zajištění úklidu a má uzavřenou smlouvu s TS. Platí však, že pokud chce mít majitel nemovitosti jistotu, že jej například kvůli úrazu nebude nikdo popotahovat, musí mít s městem uzavřenou smlouvu na údržbu, která je pak samozřejmě zpoplatněna, anebo vlastními silami solit. Ze zákona má zmírňovat důsledky zimního počasí, což pochopitelně neznamená, že musí chodník oškrábat až na dlažbu. V některých městech, zejména těch s hustší zástavbou, radnice striktně zimní údržbu chodníků, které sousedí s nemovitostmi, neřeší,“ upozorňuje Miroslav Hronovský. Ve Frýdku-Místku se tento postoj radnice také zkoušel, a sice v roce 1995. Ukázalo se však, že přerušovaná práce mechanizace je technicky velmi složitá. A navíc se ověřilo, že když se radlice zaboří do sněhu pouze v místech, kde chodník nesousedí s nemovitostmi, vypadá to ve městě jednoduše strašně.
Frýdecko-místecká městská policie na povinnost údržby některé majitele nemovitostí upozorňuje, ale spíše výchovným efektem bez sankčního důsledku. „Chodí namátkově a oslovuje zejména majitele obchůdků, protože bezpečnost na chodnících před nimi by měla být v jejich bytostném zájmu,“ vysvětlil Miroslav Hronovský.