Na budově městského úřadu zavlála tibetská vlajka

Archiv

MM F-M

10. 3. 2006

Od časných ranních hodin visí na budově Městského úřadu Frýdek-Místek na Radniční ulici tibetská vlajka. Frýdek-Místek se tak připojil k desítkám dalších měst v republice, které tímto vzpomenou na 47. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci ve Lhase. Stejnou vlajku dnes vyvěsilo i Beskydské informační centrum na náměstí Svobody v Místku.
Symboliku barev na tibetské vlajce vysvětluje následovně vedoucí odboru vnitřních věcí Patrik Žondor: “Ve středu vlajky se nachází bílá zasněžená hora, který symbolizuje Tibet, často označován za zemi obklopenou zasněženými horami. Přes tmavě modré nebe nad bílou horou se rozprostírá šest červených pásů, které zastupují šest původních kmenů, které žily na území dnešního Tibetu a jsou považovány za předky Tibeťanů. Jsou to kmeny Se, Mu, Dong, Tong, Du a Ra. Kombinace šesti červených pásů kmenů a šesti tmavě modrých pásů nebe symbolizuje nepřetržitou ochranu duchovních nauk a světského života černými a červenými buddhistickými ochránci.
Nad vrcholkem hory je slunce se zářivými paprsky svítícími do všech směrů, které symbolizuje radost ze svobody, duchovní a materiální štěstí a blahobyt všech bytostí žijících v Tibetu. Vpředu na svahu hory stojí pár sněžných lvů s plápolající hřívou. Ti představují sjednocení duchovního a světského života. Krásný a zářící tříbarevný drahokam, který drží sněžní lvi, představuje tři buddhistické klenoty Buddhu, Dharmu a Sanghu. Červenomodrý drahokam, ležící u nohou lvů, představuje správné etické chování, které je založeno na deseti buddhistických ctnostech a šestnácti způsobech lidského chování.
Žlutý lem na obvodu vlajky představuje čisté zlato jako symbol Buddhova učení zářící do všech světových stran a všech dob.“