Na krytí výdajů má město dostatek financí

Archiv

MM F-M

11. 1. 2006

Bodem číslo jedna posledního zasedání zastupitelstva v roce 2005 bylo schvalování rozpočtu na rok 2006. Zastupitelé ho bez dlouhých diskuzí schválili 23 hlasy. V zápětí se ozvala kritika, která mohla vyvolat spekulace, zda má město dostatek financí na krytí rozdílu mezi příjmy a výdaji, který činí zhruba 74 milionů korun.
„Musím reagovat na některé zavádějící informace, které proběhly médií. Mohou vzbuzovat u občanů dojem, že utrácíme peníze, a přitom na to nemáme. Toto považuji za neseriózní. Mohu ubezpečit, že město má dostatečný zůstatek finančních prostředků z roku 2005 k pokrytí rozdílu mezi příjmy a výdaji v letošním roce, což je zásadní informace, která měla zaznít,“ vysvětluje složitou problematiku starostka Eva Richtrová.
Rozpočet se zpracovává v třídění podle rozpočtové skladby, kterou stanoví ministerstvo financí vyhláškou.
Rozpočtovou skladbu tvoří tři základní operace. Jsou to příjmy, výdaje a financování. Do příjmů se zahrnují veškeré nenávratně inkasované finanční prostředky, do výdajů veškeré nenávratné platby. Kategorie „financování“ se týká půjčování peněz někomu, od někoho nebo jakékoliv změny stavu peněžních prostředků. O financování se jedná i v případě, kdy se obec rozhodne šetřit peníze na budoucí investice. V roce, ve kterém obec použije ušetřené peníze, nemůže tento „přebytek z minulých let“ podle pravidel rozpočtové skladby, která začala platit od 1. 1. 1997, zařadit do příjmů. Jinými slovy ne všechny zdroje financí lze nazvat příjmy.
V rozpočtu mohou výdaje převyšovat příjmy, a to v případě, že je možné rozdíl uhradit finančními prostředky z minulých let nebo smluvně zabezpečenou půjčkou, úvěrem, návratnou finanční výpomocí ze státního rozpočtu nebo výnosem z prodeje vlastních dluhopisů.
„Takovýto rozdíl není ničím neobvyklým. Podobně je tomu i v okolních městech. Občany mohu ubezpečit, že veškeré rozpočtované výdaje města jsou rozpočtově kryty,“ dodává starostka.