Organizační změny v městské policii mají přinést řadu pozitiv

Archiv

MM F-M

8. 3. 2006

Vedení městské policie čelí v posledních dnech kritice ze strany tamních odborářů kvůli organizačním změnám městské policie. Odborová organizace městské policie v čele se svým předákem Radimem Krusem prohlásila, že díky přesunům služeb strážníků převážně na denní směny bude v nočních hodinách strážníků v ulicích nedostatek. Ředitel městské policie Václav Buček považuje takovéto tvrzení za zcela liché. „V žádném případě nedojde k omezení ani ohrožení chodu městské policie. Její činnost bude zachována v plném rozsahu. Strážníci budou dokonce sloužit měsíčně o dvě a půl hodiny déle, než tomu bylo dodnes,“ vysvětluje Václav Buček. Novou koncepci schválila rada města v únoru, platit by měla od 1. dubna.
Opatření se týká převážně pracovních dnů. Od neděle do čtvrtka by měly být posíleny denní hlídky. V této době totiž bývají strážníci nejvíce vytížení. „Neustále nám však volali občané. Řešili jsme drobné vandalství, černé skládky, psy, neukázněné cyklisty, vraky aut, nyní nám přibude takzvaný tabákový zákon a povinnosti spojené s měřením rychlosti jízdy. Situace se vyvinula tak, že od července musíme začít přes den zvládat mnohem více práce a současné počty strážníků v ulicích nám zkrátka nebudou stačit. Museli jsme proto přijít s novým opatřením. Navyšování počtu strážníků je sice jednou z variant řešení, avšak chtěli jsme nejprve vyzkoušet i jiné možnosti,“ popisuje Buček.
Ve zmíněné dny budou přes noc ve městě pracovat dvě motohlídky. „Původně jsme měli pouze jednu a k tomu pěší hlídky. Pokud se ale někde něco stalo a motohlídka potřebovala u případu posily, musela čekat, než pěší hlídka dorazí. To bývalo zdlouhavé a neefektivní. Nová koncepce počítá s tím, že jedna motohlídka bude monitorovat Místek, druhá Frýdek. Pokud bude potřeba, obě se dokážou během několika okamžiků potkat,“ pokračuje Buček. Strážníci však zdaleka nebudou jezdit jen v autě. V jejich rozpisu tras budou určena místa, kde musí zaparkovat a lokalitu projít pěšky. „Takovýmto způsobem mohou v kratší době zkontrolovat větší plochu města,“ upřesňuje ředitel. Ten chce v nejbližší budoucnosti prosadit i bicykly pro jednu z denních hlídek. Upozorňuje taky, že pátků a sobot, kdy je ve městě přes noc rušněji, se nová koncepce nedotkne a v ulicích bude mužů zákona dostatek.
Kromě koncepce se odborářům nelíbí také fakt, že díky reorganizaci přijdou o příplatky za noční služby. Pro strážníky to bude znamenat v průměru patnáct set korun měsíčně na výplatách mínus. „Účelem tohoto opatření však nebylo ušetřit. Částka, nevyplacená na příplatcích za noční směny, zůstane i nadále v našem rozpočtu a může být posléze po zásluze přerozdělena na odměnách za dobře odvedenou práci. Vzhledem k nárůstu kompetencí budu navíc požadovat o zvýšení jejich rizikového příplatku o 500 korun měsíčně,“ doplňuje Buček.
Další rovinou aktuální problematiky na městské policii jsou požadavky tamních sedmnácti odborářů. Ti budou usilovat o jejich zařazení do dodatku stávající kolektivní smlouvy mezi odborovou organizací města a městem Frýdek-Místek. „Samozřejmě proti odborům nemá nikdo nic. Vždyť odborovou organizaci už jednu máme a funguje již několik let. Jestliže vznikla další, nová, musejí se tyto dvě organizace nejprve dohodnout o obsahu dodatku spolu. Do toho vstupovat zatím já nemohu. Nicméně poté můžeme společně jednat o tom, kterým požadavkům jsme schopni vyhovět a kterým nikoliv,“ říká starostka města Eva Richtrová. Řeč je přitom hlavně o bodech, které ze zákona odborová organizace může požadovat pouze pokud souhlasí zaměstnavatel. „Nehovoříme nyní o věcech, na které mají odbory ze zákona nárok automaticky. O nich se není důvod dohadovat, pokud jsou dané,“ upozorňuje Václav Buček.
Strážníci-odboráři totiž mimo jiné požadují po zaměstnavateli, aby jim zřídil pro jejich schůze místnost, vysílal je na různá odborová školení nebo je také uvolňoval z plnění pracovních úkolů, aby se mohli účastnit vyjednávání odborů se zaměstnavatelem. „Mělo by se podle nich jednat o deset lidí. Neumím si představit, že by jedna a půl směny opustila práci, všeho nechala a jela schůzovat a ještě by tito zaměstnanci dostávali vše standardně proplaceno! Jak by k tomu přišli ti ostatní,“ nechápe Buček. Odboráři dále mimo jiné požadují nárůst mzdy v roce 2006 o 8 procent, příspěvek 400 měsíčně na penzijní připojištění, 20 tisíc korun na chod odborové organizace, očkování proti chřipce (v současné době jsou již strážníci očkováni proti hepatitidě A i B) a také vlastní nástěnku. Výši příspěvku na chod odborové organizace bude schvalovat v dubnu zastupitelstvo města, nástěnku již odboráři dostali.