První etapu boje s koronavirem zvládlo město velmi dobře

Archiv

MM F-M, Petr Pavelka

18. 5. 2020

„Koronavirus tady bude stále a pro nás pro město je zásadní, abychom měli dostatek ochranných prostředků, abychom byli připravenější na případnou druhou třetí vlnu této nebo jakékoliv jiné nemoci. Nebudeme mít tedy v zásobě jen vysoušeče a další prostředky pro případ povodní, ale i ochranné pomůcky alespoň na tři měsíce. Budeme chtít mít jakési hmotné rezervy města, které tyto věci do budoucna zajistí,“ sdělil primátor Michal Pobucký, než dal slovo řediteli frýdecké nemocnice Tomáši Stejskalovi s tím, že on byl tou osobou, která radnici přesvědčila, že je nutné „konat“, o dost dříve, než koronavirový problém naplno vzali na vědomí jiní, včetně samotné vlády.

„Musím poděkovat městu, protože reagovalo velmi dobře, abychom byli schopni všechno zvládnout. Pomohlo s ochrannými prostředky, odběrovým místem, přispělo na infekční pavilon nebo když nám bouchla kuchyň, zajistilo kapacity ze škol. Spolupráce byla opravdu výborná po všech stránkách, jen si všichni musíme uvědomit, že ještě není konec,“ prohlásil ředitel Stejskal, který vyzýval, aby se lidé již nebáli do nemocnice chodit na potřebná vyšetření, protože zde zůstávají opatření proti nákaze stále na maximální úrovni.

Také zástupce krajské hygieny potvrdila, že by se veškerá opatření rozhodně neměla ze dne na den rušit. „Město nemůže ohlídat všechny a všechno, lidé musí být sami zodpovědnější. Opatření se postupně dají pomalinku ubírat, jak bude virus slábnout, ale na podzim zase určitě přijde. Sami nevíme, co udělá zprovoznění škol a školek, vše budeme postupně vyhodnocovat. Okres Frýdek-Místek je ale pořád v popředí, co se týče případů, je třeba vidět, že nových případů v republice je třeba pětina v kraji a desetina tady, takže bych se spíše držela nižší hranice například u počtu osob na akcích,“ nabádala hygienička. Její stanovisko podpořili i hasiči, kteří sami nebudou do konce roku podporovat hromadné akce svou účastí, „aby se lidé nepotkávali, pokud se potkávat nemusí“.

„Jsem rád, že se ukázalo, že se umíme chovat v krizových situacích. Potvrdilo se to u nelegální skládky nebezpečných odpadů, i nyní. Jsem vděčný, jak jste k tomu všichni přistoupili, a děkuji za to. My jsme nyní sledovali, jestli se neprojeví takzvaná hladová kriminalita, ale není to tak hrozné, máme to pod kontrolou,“ ujistil přítomné za Policii ČR ředitel Územního odboru Frýdek-Místek Petr Klega.

Svůj pohled pak přidávalo i vedení městských společností a Jaromír Kohut, předseda představenstva městské společnosti TS a.s., přidal na závěr vypovídající perličku. „Dokázali jsme, že se na nás město může obrátit a spolehnout, byli jsme pevnou součástí fungujícího celku a že jsme byli připravenější než jiní, nejlépe dokumentuje, že když jsme jako druhá pohřební služba v republice řešili úmrtí na koronavirus a přijeli pro zesnulého do Havířova, tak si ty naše dva obrněnce, vybavené veškerými možnými ochrannými prostředky, tamější doktoři fotili, protože na tom byli v porovnání s nimi úplně někde jinde.“