Radost a myšlení k sobě patří

Archiv

Antonín Surma

14. 12. 2006

Šachová hra v mateřských školách

Radost a myšlení k sobě patří. To už věděli antičtí filozofové. Naším ideálem je dítě, které má radost v očích z toho, že umí myslet.

Dům dětí a mládeže ve Frýdku-Místku ve spolupráci s Beskydskou šachovou hrou učí na 13 mateřských školách šachové hře. Co obě organizace vede k realizaci projektu „Šachovou hrou k rozvoji osobnosti“ ?! Jak se dětem v šachovém prostředí líbí ?! Na to se můžete podívat na webových stránkách Beskydské šachové školy, kde jsou nyní vystaveny desítky fotografií se záběry na naše nejmenší děti – www.chessfm.cz .

Jsou stovky mateřských škol, kde se soustředí na cizí jazyky. Jsou tisíce kroužků, kde se učí děti sportovat. Je však málo míst, kde se děti učí myslet.

Mnohé vědecké studie ukazují, že dětský intelekt, duševní schopnost a dovednosti lze rozvíjet už od nejútlejšího věku. Už od tří let děti získávají návyky, které jim pomáhají v budoucnosti. Jde o schopnost tvořivě řešit nejrůznější situace. Na získání znalostí a zkušeností potřebuje člověk dospět. Umění řešit problémy se však dá rozvíjet už v dětství. A správné návyky z dětství se pak můžou odrazit i v dospělosti, třeba na vědecké nebo manažerské úrovni. Už v dětství se rozhoduje …… .

Šachová hra přináší speciální metodiku, která využívá šachového prostředí pro růst duševních schopností. Děti si hrají podobně jako s indiány nebo panenkami. Přitom ale mají přesně vymezený svět, který jim slouží tak trochu jako model světa většího. V něm se učí řešit nejrůznější situace a problémy. Šachovnice pomáhá naučit počítat nebo vytvářet první jednoduché algoritmy. Děti se učí orientovat.

Chcete, aby se Vaše dítě naučilo hrát šachy ?!! Přijďte mezi nás !! Vše podstatné naleznete na www.chessfm.cz .