Rozhovor s vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství Alenou Kacířovou

Archiv

MM F-M

14. 2. 2006

Jaké problémy může přinést drsná zima na městské zeleni?
„Mrazy zatím nemohly způsobit žádné velké škody. Sněhová přikrývka půdu chrání před promrznutím, což by nejvíce škodilo stálezeleným a jehličnatým dřevinám. Problém nastává, pokud napadne najednou velké množství sněhu. Těžký mokrý sníh se zachycuje na větvích stromů i keřů a ty pak zatížení nevydrží. Tato zima už dvakrát způsobila kalamitu. Spadlo spoustu větví, celá řada stromů se přelomila a byly zaznamenány i škody na majetku. Společnost městských technických služeb TS, a.s., dodnes likviduje spadlé větve a stromy. Muselo být odstraněno přes 50 zcela ulomených stromů nebo nalomených tak, že ohrožovaly své okolí. Velkými mrazy trpí spíše živočichové, především zvěř a ptactvo. V městských parcích se vyskytuje řada druhů ptáků, a proto je jejich přikrmování nutností. Odbor životního prostředí a zemědělství proto do parků umístil krmítka, kde lze ptákům pomoci a přitom je možno je zblízka pozorovat.“
Jak je na tom město v této době z hlediska kvality ovzduší?
„Na území města Frýdku-Místku dochází v zimním období, zvláště při vzniku smogové situace, často k překračování imisního limitu pro prašný aerosol. Průměrné 24-hodinové koncentrace se od začátku ledna tohoto roku pohybují nad hranicí imisního limitu. Nejvyšší průměrná 24-hodinová koncentrace prašného aerosolu byla v letošním roce naměřena 25. ledna, kdy byl imisní limit překročen sedmkrát. Imisní limity pro oxid siřičitý a oxid dusičitý překračovány nejsou.“
Kdo jsou největší znečišťovatelé?
„K nejvýznamnějším znečišťovatelům ovzduší na území města patří Válcovny plechu a. s. – energetika, Slezan a.s. – závod 04 a dále Dalkia Česká republika, a.s., divize Karviná, jejíž zdroj je však umístěn na území obce Sviadnov, ale rovněž má vliv na kvalitu ovzduší ve městě Frýdek-Místek. Nezanedbatelný význam mají tzv. dálkové přenosy z Ostravy a lokální topeniště rodinných domků.“
V oboru jste již dlouho. Máte ještě nějaký nesplněný sen či projekt, který byste chtěla uskutečnit?
„Jako vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství pracuji tři roky, v oblasti úředničiny v životním prostředí s krátkou přestávkou již patnáct let. Snů a projektů je řada, povinností je více. V letošním roce nás čeká zvládnutí nového správního řádu, vedení několika řízení v souvislosti s průmyslovou zónou Nošovice, pro která jsou stanoveny minimální termíny, ale také zadání veřejné zakázky na svoz a likvidaci komunálního odpadu z města. Připravujeme stejně jako v předcházejících letech oslavy ke Dni Země v Sadech B. Smetany, z investičních akcí je to rekonstrukce dětského hřiště v Sadech Svobody, rekonstrukce památníku v Lískovci a prostoru před obchodem v Chlebovicích. Do budoucna připravujeme k rekonstrukci svahy nad železniční tratí od ulice Těšínská až po park Pod Zámkem. Je jen otázkou finančních prostředků, kdy bude možné realizovat přeměnu městských lesů na lesy charakteru příměstských rekreačních, rekonstrukci vyžadují i další dětská hřiště, je možné organizovat různé akce v rámci ekologické výchovy dětí i dospělých.“
Dá se o Frýdku-Místku hovořit jako o městě zeleně?
„Určitě ano, protože se řadíme k městům s největší výměrou veřejné zeleně a zeleně celkem na obyvatele. Frýdek-Místek se může pochlubit jak množstvím zeleně, tak počtem svých parků a systémem městské zeleně, který umožňuje procházet zelenými plochami napříč celým městem. Velký význam má i vybavenost ploch zeleně pro hry dětí – dětská hřiště pro nejmenší i pro sportovní aktivity. Město Frýdek-Místek získalo v soutěži evropského významu Entente Florale v roce 2002 bronzovou plaketu, což znamenalo značný úspěch, ovšem i závazek do budoucna. Také se podařilo od tohoto roku vybudovat další plochy zeleně a zlepšit stav některých stávajících. Především se realizoval park Pod Zámkem, zvýšila se výměra květinových záhonů a došlo k výsadbě dalších nových stromořadí i skupin stromů v plochách sídlištní zeleně. Přestože peněz na údržbu není úplný dostatek, daří se udržovat určitý standard, který umožňuje dobré fungování ploch veřejné zeleně. Více pozornosti i financí však vyžaduje do budoucna péče o dřeviny. Minimální péče neznamená sice okamžitý problém, ale o to větší může být za několik let.“
Máte pod sebou řadu oblastí – voda, vzduch, lesy. Ve které jsou občané nejméně ukázněni, kde řešíte nejvíce přestupků?
„Těžko říct, která oblast je nejhorší. Problémy jsou u likvidace odpadních vod, nakládání s odpady, a to jak u živnostníků, tak občanů. Vytříděné množství odpadů je stále nedostatečné, kvalita ovzduší se v posledních letech spíše zhoršuje. Za nejtěžší barbarství bych však považovala spalování odpadů v kotlích na pevná paliva. Tyto sebevražedné praktiky jsou mi zcela nepochopitelné.“