STRAVENKA F-M: LIDÉ BEZ DOMOVA SBÍRAJÍ ODPADKY JEŠTĚ ČASTĚJI

Jana Musálková Jeckelová

26. 7. 2024

Lidé bez přístřeší ve Frýdku-Místku tráví úklidem veřejného prostranství více času. Úklidový den navíc přibyl díky velkému zájmu lidí z ulice a následnému navýšení dotace města. Z té dostávají za odměnu potravinovou stravenku.

Uklízeči z řad lidí bez domova jsou od letních prázdnin ještě aktivnější. Na čistotě veřejných prostranství ve Frýdku-Místku pracují už pár měsíců a nyní si přidali úklidový den navíc.

Právě díky jejich velkému zájmu o tuto činnost, město navýšilo dotaci a díky tomu se úklidové práce rozšířily na dva dny v týdnu.

„Lidé, kteří se zapojují, nasbírají na veřejných prostranstvích poměrně hodně odpadků. Projekt má několikanásobný efekt – zapojení lidí bez domova, úklid města i výchovný charakter, protože tito lidé pak sami nedělají nepořádek. Zapojujeme lidi bez domova do pracovního procesu, kde získají nebo si obnoví pracovní návyky. Za práci dostanou odměnu – stravenku, za kterou si mohou koupit potraviny, ale není za ni možné pořídit alkohol,“ upřesnil náměstek primátora pro sociální péči, sociální služby a zdravotnictví, protidrogové aktivity a prevenci Marcel Sikora (SPOLU).

V období od února do června 2024 se do projektu Stravenka F-M zapojilo 30 lidí bez domova. Uskutečnilo se celkem 16 úklidů, během kterých nasbírali 141 pytlů odpadků a 3 plné kontejnery většího odpadu.

„Chceme srdečně poděkovat městu Frýdek-Místek za podporu a poskytnutí individuální dotace, díky které může tento projekt probíhat. Vaše podpora nám umožnila nejen zlepšit čistotu našeho města, ale také zapojit a podpořit lidi bez domova,“ hodnotí projekt Jan Savický, vedoucí střediska Bethel, pobočky organizace Slezská diakonie, která lidi bez domova k úklidu svolává.  

Paradoxně se stále ve městě objevují místa zaneřáděná odpadky lidí bez domova nebo sociálně nepřizpůsobivých.

„Reagujeme pružně a vysíláme co nejdříve po zjištění nebo oznámení na místo technické služby, aby místa daly do pořádku. Tímto bych chtěl apelovat na skupinky lidí, kteří pořádají například piknik u řeky, aby nezapomínali dávat využitá místa do původního stavu,“ uvedl náměstek primátora pro územní plánování a rozvoj, stavebně správní činnosti, ekonomický rozvoj a podnikání, dotace a integrované teritoriální investice a životní prostředí a zemědělství Lukáš Slíva (SPOLU).

PYTLE DO KONTEJNERU, NE VEDLE

A nejde jen o tyto sociální skupiny obyvatel. Popeláři zcela běžně nacházejí pytle s odpadky vedle kontejnerů, přičemž zodpovídají pouze za odvoz odpadu vyhozeného do nádob k tomu určených. Na nalezený nepořádek stejně jako na další poruchy ve městě mohou lidé upozorňovat například přes aplikaci MUNIPOLIS, kterou ve Frýdku-Místku již využívá téměř 5000 tisíc občanů.