TŘÍDĚNÍ ZNAMENÁ NEZVYŠOVÁNÍ POPLATKU

René Stejskal

5. 3. 2024

Díky třídění odpadu se občanům zatím nemusí navyšovat ceny za jeho likvidaci. Jak ale vypadá práce na třídící lince?

Město Frýdek-Místek letos nenavýšilo poplatek za odpad, přestože občané hradí přibližně jen třetinu nákladu na jeho likvidaci. Motivuje však občany, aby lépe třídili, protože vytříděný odpad snižuje náklady Frýdecké skládky, která jej prodává pro další využití.

O třídění odpadů občany se již napsalo hodně. Primátor Petr Korč (Naše Město F-M) ale chtěl poznat u druhou stránku mince a navštívil třídící linku Frýdecké skládky v Lískovci, kam popelářské vozy svážejí plastový odpad.

„Město s Frýdeckou skládkou hledá všechny způsoby, jak více recyklovat a roztřídit odpad, který vzniká ve městě. Roztříděný odpad je znovu použitelný a má to ekonomický dopad. Chtěl jsem vidět, co vše se dostane do plastového odpadu. Neexistují stroje, které by to dotřídily. Na lince vždy musí stát člověk,“ řekl Petr Korč a dodal: „Děvčata, která jsou na lince, mají opravdu velmi těžkou práci. Věci, které tam nepatří, musí ručně vytřídit. Stát osm hodin u třídící linky je opravdu náročné. Apeluji na všechny, aby byli nápomocni tomuto procesu. Navíc se blíží doba, kdy odpad už nebude možné skládkovat a bude se muset tepelně likvidovat. Musíme se proto na tuto skutečnost připravit.“

Na separační lince pracuje skupina žen, které třídí pet lahve podle barvy, plechovky, ostatní plasty a folie. A samozřejmě odstraňují předměty, které mezi plasty nepatří. „Lidé do žlutých kontejnerů často vyhazují obaly od motorových olejů, pleny nebo dokonce injekční stříkačky. Chce to udělat jen pár kroky a vyhodit do správné popelnice,“ uvedla Danuše, která na lince pracuje již 29 let.  „Teď se tady objevil podsedák, který do plastu nepatří, také sklo,“ ukazovala další pracovnice Jana. Mezi plasty pracovnice našly už i beraní hlavu nebo mrtvého psa.  

„Na lince denně protřídíme 7,5 tuny odpadu, ročně to dělá přes dva tisíce tun plastu. Ten lisujeme do balíků o hmotnosti 300 až 500 kilogramů a prodáváme jej odběratelům. Mezi plastem jsme loni vytřídili devět tun skla,“ povzdechl si vedoucí separace a nebezpečných odpadů Frýdecké skládky Marek Hrubý. „Bohužel ve směsném odpadu se pořád objevuje poměrně hodně plastů a papíru. Jenže směsný odpad se již netřídí, takže musíme tyto komodity skládkovat, přestože by se daly prodat a snížit tak naše náklady,“ potvrdil předseda představenstva Frýdecké skládky Richard Blahut.