Úplná spokojenost Skalice by byla drahá

Archiv

MM F-M

20. 2. 2005

Velmi silná sestava, na čele se starostkou Evou Richtrovou, místostarostou Petrem Cvikem, vedoucími důležitých odborů a řediteli městské policie a TS a.s. byla k dispozici obyvatelům Skalice na tamějších Hovorech s občany.
Když byl zaplněný sál restaurace U Bučků seznámen s objemem plánovaných investičních akcí v této okrajové části města a finančními částkami, které do této lokality míří, a místostarosta Petr Cvik navíc poděkoval za spolupráci místnímu osadnímu výboru, který radnici zprostředkovává podněty a problémy, chvíli to vypadalo, že vlastně není o čem diskutovat. Nakonec však přece jen padl první dotaz a několik konkrétních záležitostí se přece jen probralo. Skaličany v současné době pálí zejména údržba silnic, která se místním nezdála na takové úrovni jako v předešlých letech. „Kámen úrazu je podle mě v nadstandardních požadavcích, které byly plněny předchozím řidičem. Ten současný se řídí podle plánu a s jednotlivými požadavky nad rámec se musí teprve seznámit,“ vysvětloval ředitel TS a.s. Jaromír Kohut. Debata se stočila i na údržbu chodníků a skutečnost, že sníh odklizený z cest, končí právě na chodnících. „Zejména v kalamitních stavech je to skutečně nekonečná práce a musíte mít strpení. Na údržbu chodníků jsme zakoupili frézu a hledáme pracovníka, nejlépe místního člověka, který by ji měl na starosti,“ řekl Jaromír Kohut. Zástupce osadního výboru si pak sypal v tomhle ohledu popel na hlavu: „Trochu jsme v tomto zaspali, protože člověk vždycky řeší, co jej pálí, a v prosinci ani v lednu moc nesněžilo.“ Poslední otázka z tématu zimní údržby se pak týkala kvality údržby se strany správy údržby silnic. Výtka zněla v tom smyslu, že jejich řidiči mají údajně příkaz, aby sypali pouze zatáčky.
Ve střední části setkání se debatovalo o tom, jakou má Skalice šanci na plynofikaci a kanalizaci. Z přednesených čísel bylo jasné, že finanční prostředky, které by si uspokojení těchto požadavků vyžádalo, není reálné z městské pokladny uvolnit. „Plynofikace by stála padesát milionů korun. To je šílené číslo, navíc v tom ještě nejsou přípojky k domkům. V jiné okrajové části nám suma pro stejný počet obyvatel vyšla na pouhých sedm milionů. Město se může do plynofikace pustit jen tam, kde je to jakž-takž rentabilní, takový investiční náklad na vybudování hlavního řadu si nemůžeme dovolit. A u kanalizace to byla ještě hezčí suma – 120 milionů,“ bortil sny o těchto inženýrských sítích vedoucí odboru investic Jan Kaspřík.
Na závěr Dalibor Švejkovský poděkoval městu za řadu chystaných investičních akcí ve Skalici, ale přednesl svým sousedům také svůj návrh, s kterým vystoupil na zasedání zastupitelstva, kdy požadoval, aby peníze, které byly ve výdajové složce rozpočtu na realizaci barevného zpravodaje, byly poníženy a použity na komunikace okrajových částí města. „To je čistý populismus chtít tu částku ponižovat a směrovat jinde, protože zpravodaj má také příjmovou stránku. V době, kdy zpravodaj vycházel měsíčně, byla jeho výdajová a příjmová složka prakticky vyrovnaná a my věříme, že i při současné barevné a čtrnáctidenní podobě se můžeme časem tomuto hospodaření přiblížit. A proč jsme ke změně přistoupili, je myslím jasné – v dnešní době jsou zprávy v měsíčním intervalu z radnice zastaralé, doba se zrychlila a my navíc chceme dát prostor k prezentaci všem oblastem, které se radnice jakýmkoliv způsobem týkají, včetně kultury a sportu, na které jdou z města rovněž značné finanční prostředky,“ říká místostarosta Petr Cvik.